Od początku roku gminy mają obowiązek odbierać od mieszkańców niepotrzebną odzież i tekstylia. Warszawiacy mogą oddawać je w czterech stacjonarnych punktach, a od początku marca także w 42 mobilnych punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (MPSZOK). W mobilnych punktach można jednak oddawać również inne frakcje np. elektrośmieci.
Radna Miasto Jest Nasze Marta Szczepańska zaapelowała w interpelacji o rozdzielenie transportu elektroodpadów i tekstyliów. Wyjaśniła, iż w tej chwili ilość oddawanych tekstyliów znacząco przekracza pojemność udostępnionych pojemników, co skutkuje gromadzeniem nadmiarowych odpadów luzem, bezpośrednio na podłodze pojazdów.
„W efekcie dochodzi do mieszania się elektrośmieci oraz materiałów łatwopalnych z tekstyliami, co stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak i pracowników obsługujących punkty. Już widać konieczność zwiększenia ilości punktów oraz częstotliwości ich pojawiania się w wyznaczonych lokalizacjach, aby ułatwić odbiór tekstyliów osobom o obniżonej mobilności” — napisała.
Więcej punktów mobilnych
Rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth w rozmowie z PAP zaznaczyła, iż MPSZOK-i mogą przyjąć i elektrośmieci, i tekstylia.
— Bałagan w pojeździe to raczej niedbałość pracownika, ale jeżeli będzie się to utrzymywać, rozważymy wyłączenie z MPSZOK-ów elektrośmieci. Mamy osobne auta, które zbierają zużyty sprzęt – firmy Elektroeko. Po każdym w jednej dzielnicy w soboty — przekazała Beuth.
Poinformowała też, iż po rozmowach z dzielnicami, miasto zdecydowało, by zwiększyć liczbę mobilnych punktów odbioru do 70.
— Teraz pracujemy nad dokumentacją przetargową — dodała.
Gdzie znaleźć mobilne punkty?
Wykaz lokalizacji punktów i godziny pracy MPSZOK dla lewobrzeżnej Warszawy dostępny jest TU.
Z wykazem lokalizacji punktów i godzinami pracy MPSZOK-ów dla prawobrzeżnej Warszawy można zapoznać się TU.
Zużyte tekstylia to zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nowa frakcja odpadów. Od 1 stycznia 2025 r. odpady tekstylne nie mogą być już przez konsumentów wyrzucane do kontenerów z odpadami zmieszanymi; obowiązek ich przyjmowania mają PSZOK-i.
Nowe przepisy zobowiązują gminy jedynie do zapewnienia minimum jednego punktu odbioru takich odpadów, a obowiązek dostarczenia zużytych tekstyliów do takiego punktu spoczywa na mieszkańcach.