Zarząd powiatu świdnickiego z absolutorium. Opozycja mówiła o budżetowym bałaganie i patologiach w powiatowej służbie zdrowia

1 godzina temu

Zarząd powiatu świdnickiego otrzymał od Rady Powiatu wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Przeciw zagłosowali opozycyjni radni z Prawa i Sprawiedliwości, którzy mówili o „bałaganie w planowaniu budżetu powiatu”, a także zgłaszali zastrzeżenia w zakresie gospodarki nieruchomościami i funkcjonowania służby zdrowia.

W 2025 roku dochody powiatu świdnickiego wyniosły ponad 359 mln 347 tys. złotych, natomiast wydatki budżetowe sięgnęły przeszło 353 mln 386 tys. zł, z czego na wydatki majątkowe, czyli przede wszystkim inwestycje, przeznaczono blisko 64 mln 744 tys. zł. Tym samym budżet powiatu zamknął się nadwyżką w kwocie niemal 5 mln 961 tys. zł, przy planowanym deficycie w wysokości ponad 3 mln 172 tys. zł. – Warto zaznaczyć, iż był to budżet rekordowy w historii powiatu, bo takich założeń w takich kwotach jeszcze nie mieliśmy – podkreślał starosta świdnicki Piotr Fedorowicz podczas sesji absolutoryjnej Rady Powiatu Świdnickiego. Na koniec 2025 roku zadłużenie powiatu wynosiło 27 mln 699 tys. złotych.

W 2025 roku powiat świdnicki najwięcej środków przeznaczył na realizację zadań z zakresu oświaty i wychowania. Wykonano je na poziomie 154 mln 71 tys. zł, co stanowiło 43,60% wydatków powiatu. Znaczący udział w strukturze odegrały wydatki zrealizowane w ramach transportu i łączności. Na realizację zadań z tego zakresu wydatkowano łącznie 45 mln 635 tys. zł, co stanowiło 12,91% wydatków powiatu – wyliczał Fedorowicz w raporcie o stanie powiatu. Ponad 27 mln 946 tys. zł przeznaczono na wydatki z zakresu edukacyjnej opieki wychowawczej, 25 mln 991 tys. zł stanowiły wydatki z zakresu administracji publicznej, natomiast na wydatki związane ze świadczeniami wychowawczymi i rodzinnymi przeznaczono ponad 25 mln 148 tys. zł.

W mojej ocenie wykonanie ubiegłorocznego budżetu udało się nadspodziewanie dobrze. Rekordowy budżet z wydatkami na inwestycje w wysokości ponad 60 milionów, z dużym zasileniem jeżeli chodzi o remont i przebudowę dróg powiatowych. Uważam ten rok za naprawdę dobry. Udało się go zakończyć dodatnim wynikiem finansowym, pomimo zakładanego wcześniej deficytu, a także udało się zrealizować praktycznie wszystkie zamierzenia – wskazywał starosta świdnicki. Przedłożone przez zarząd powiatu sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu uzyskało pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu, komisji rewizyjnej Rady Powiatu Świdnickiego, a także radnych z klubów Koalicji Obywatelskiej i Wspólnego Powiatu.

Opozycja wskazuje na budżetowy bałagan, niejasności dotyczące sprzedaży nieruchomości i problemy w służbie zdrowia

Negatywna była z kolei opinia opozycyjnych radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Pragniemy przypomnieć, iż wielokrotnie w przyszłości wymienialiśmy słabości i zagrożenia wynikające ze schematycznej oraz mało ambitnej polityki finansowej zarządu, powielanej od wielu lat – stwierdzono w oświadczeniu klubu PiS, które odczytał radny Roman Etel. Radni wskazywali między innymi, iż wprowadzanie wielokrotnych zmian w budżecie w trakcie roku oraz zamknięcie budżetu nadwyżką zamiast planowanego deficytu „nie świadczy o wyjątkowych osiągnięciach zarządu, ale jest wynikiem bałaganu w planowaniu budżetu powiatu, nierealnego, planowania dochodów i wydatków na etapie uchwały budżetowej, ciągłego naciągania planów do zmieniającej się rzeczywistości budżetowej, a na końcu choćby niewykonanie założeń, które zarząd sam sobie narzucił”. – Sukcesu nie dostrzegamy w wykonaniu budżetu za rok 2025 z wynikiem w postaci ponad 5-milionowej nadwyżki, której zarząd nie spożytkował choćby na wykup kolejnych serii obligacji i dalszego obniżenia kosztów obsługi zadłużenia – oświadczyli radni.

Klub radnych PiS zastrzeżenia zgłosił również w zakresie gospodarki nieruchomościami. – Dochody z tytułu sprzedaży majątku wykonano w wysokości 1 mln 753 tys. zł, na co w głównej mierze składa się sprzedaż aktywów, które nie są prezentowane Radzie Powiatu na etapie sporządzania budżetu i które w związku z tym są obszarem pełnym niejasności i podejrzeń. Przykładem nieprawidłowej gospodarki nieruchomościami jest wielokrotna wspominana sprzedaż lokali mieszkalnych oraz czterokondygnacyjnego budynku dawnego internatu III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, wraz z budynkiem po byłej kuchni, położonych przy ulicy Kościelnej w Świdnicy, po cenach daleko odbiegających otwartości rynkowych. W ocenie naszego klubu osiągane wyniki sprzedaży wskazanych nieruchomości, zawieranie transakcji po nierynkowej cenie, zaplanowanie z góry niskiej sprzedaży nieruchomości lub nieplanowanie jej w ogóle w kolejnych rocznych budżetach powiatu, stanowi przez cały czas obraz i charakterystykę polityki zarządu w tym obszarze – stwierdzono w stanowisku klubu.

W swoim oświadczeniu radni zwrócili też uwagę na „pogarszające się nastroje społeczne” dotyczące funkcjonowania powiatowej służby zdrowia, którą nazwano „nową bolączką powiatu”. – W powszechnej opinii pogorszeniu ulega jakość służby zdrowia, przy jednoczesnej zapaści finansowej systemu ochrony zdrowia. W przestrzeni publicznej coraz więcej widocznych jest przypadków patologii, nieprawidłowości i zwykłego złodziejstwa w tym obszarze. Powiat świdnicki, jako organ prowadzący niezwykle ważne dla lokalnej społeczności jednostki ochrony zdrowia, takie jak SP ZOZ w Świdnicy, czyli mówiąc językiem normalnym szpital „Latawiec”, i SP ZOZ Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, powinien doprowadzić do współpracy wyżej wymienionych jednostek w każdym zakresie, w tym w zakresie transportu medycznego – podkreślono, przywołując półmilionową karę nałożoną na świdnicki szpital przez Narodowy Fundusz Zdrowia w związku ze stwierdzoną przez NFZ nieprawidłową organizację i realizację transportu międzyszpitalnego 30-letniej pacjentki po udarze krwotocznym.

Zarząd z wotum zaufania i absolutorium

Ostatecznie za udzieleniem zarządowi absolutorium głosowało 17 radnych (Chołko, Fedorowicz, Gąsior, Jarzyna, Kubiaczyk, Mazurek, Nejman, Olszewska, Pyka, Sołtys, Stempniewicz, Szuszwalak, Ulbin, Walska, Urbańska-Malucha, Worsa, Zywer), 5 było przeciw (Apołenis, Etel, Stachurski, Struzik, Świątek-Kardela), a 2 radnych wstrzymało się od głosu (Ganczarek, Jaśkowiak).

Podobny był wynik głosowania nad udzieleniem zarządowi wotum zaufania swoje poparcie wyraziło 16 radnych (Chołko, Fedorowicz, Gąsior, Jarzyna, Kubiaczyk, Mazurek, Nejman, Olszewska, Sołtys, Stempniewicz, Szuszwalak, Ulbin, Walska, Urbańska-Malucha, Worsa, Zywer), 5 było przeciw (Apołenis, Etel, Stachurski, Struzik, Świątek-Kardela), a 3 radnych wstrzymało się od głosu (Ganczarek, Jaśkowiak, Pyka).

1 z 6

/mn/

fot. Starostwo Powiatowe w Świdnicy

Idź do oryginalnego materiału