Senat USA zatwierdził ustawę podatkową Trumpa minimalną większością głosów

2 dni temu

Po ponad 26 godzinach sesji Senat USA zatwierdził we wtorek kontrowersyjny projekt ustawy podatkowej prezydenta Donalda Trumpa. Trump zamierza spełnić dzięki niemu najważniejsze obietnice wyborcze. Chce, aby Kongres uchwalił ustawę do Dnia Niepodległości w piątek, aby Trump mógł ją podpisać. Jednak drugie czytanie w Izbie Reprezentantów jest przez cały czas w toku.

Senat zatwierdził projekt ustawy, nazwany „One Big Beautiful Bill” w południe (czasu lokalnego) minimalną większością głosów. Głos decydujący oddał wiceprezydent USA JD Vance (40), który w swojej roli przewodniczącego Senatu może oddać głos decydujący w przypadku remisu. Chociaż Izba Reprezentantów zatwierdziła już wcześniejszą wersję ustawy, ponieważ Senat wprowadził poprawki, ustawa musi teraz zostać ponownie uchwalona przez drugą izbę Kongresu. Dopiero wtedy może zostać przedstawiona Prezydentowi do podpisu.

Toksyczny spór między Trumpem a Muskiem

Prawo podatkowe wywołało wcześniej spór między Trumpem a miliarderem technologicznym Elonem Muskiem, który przerodził się w otwartą wymianę zdań. W postach w mediach społecznościowych Musk ostro skrytykował prawo i zamiast tego wezwał do znacznie większych cięć wydatków. Musk, który był kiedyś jednym z najbardziej wpływowych doradców w Białym Domu, otwarcie groził również politycznym atakiem na przedstawicieli Republikanów, którzy poparli prawo w przyszłorocznych wyborach do Kongresu. Zasugerował również utworzenie nowej partii centrowej.Trump z kolei oskarżył Muska, iż ​​projekt ten rozczarował go przede wszystkim z powodu wyeliminowania dotacji i regulacji na korzyść przemysłu samochodów elektrycznych. W swej istocie ustawa jest przedłużeniem obniżek podatkowych z pierwszej kadencji Trumpa (2017 do 2021), które w przeciwnym razie wygasłyby pod koniec roku. Szacunkowe straty fiskalne: 4,5 bln USD (nieco ponad 3,8 bln EUR).

Cięcia socjalne i niższe podatki

Mają być one finansowane między innymi poprzez cięcia świadczeń socjalnych. Cięcia są planowane przede wszystkim w Medicaid, programie ubezpieczeń zdrowotnych dla osób starszych i o niskich dochodach. Będą również cięcia w pomocy żywnościowej, takiej jak szkolne obiady. Według Congressional Budget Office (CBO), najnowszy projekt ustawy ma spowodować, iż prawie 12 milionów ludzi straci ubezpieczenie w ciągu 10 lat. Trump zaprzecza jakiemukolwiek takiemu wpływowi na obywateli USA. Zamiast tego, jak mówi, ucierpią nielegalni imigranci.

Cięcia świadczeń socjalnych spotkały się w szczególności z ostrą krytyką ze strony Demokratów. Ale są też zastrzeżenia w ich własnych szeregach: konserwatywni Republikanie narzekają, iż ustawa nie idzie wystarczająco daleko w cięciu wydatków i grozi dalszym zwiększeniem deficytu budżetowego.

Według Kongresu , dodatkowe wydatki zaproponowane w samym projekcie ustawy mają napompować dług publiczny o ponad 3,3 biliona dolarów (2,8 biliona euro) w ciągu dziesięciu lat, co byłoby nowym rekordem. Według Departamentu Skarbu, ciężar długu USA wynosi już 123 procent produktu krajowego brutto (PKB) — około dwa razy więcej niż w Niemczech. Sam Trump od tygodni chwali tę ustawę i stopniowo zwiększa presję na swoich partyjnych kolegów, aby gwałtownie zakończyli proces legislacyjny.
Idź do oryginalnego materiału