Podkielecka gmina zmodernizuje oczyszczalnię ścieków

2 godzin temu
Zdjęcie: Podkielecka gmina zmodernizuje oczyszczalnię ścieków


Jedyna oczyszczalnia ścieków w gminie Morawica zostanie gruntownie zmodernizowana. Władze samorządu pozyskały unijne dofinansowanie na przebudowę instalacji w Brzezinach. Koszt inwestycji ma wynieść łącznie ponad 18,5 mln zł.

Marian Buras, burmistrz Morawicy informuje, iż inwestycja ma zwiększyć przepustowość oczyszczalni z uwagi na coraz większą liczbę mieszkańców gminy i związaną z tym rosnącą ilość ścieków.

– Od momentu oddania oczyszczalni ścieków do użytku w 1995 roku, liczba mieszkańców gminy podwoiła się. Dlatego ta modernizacja jest konieczna. Niedługo ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy prac – zapowiada Marian Buras.

Samorząd na ten cel otrzymał unijne wsparcie w kwocie 10 mln zł, które przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina dołoży ze swojego budżetu 8,5 mln zł.

– W planach jest m.in. rozbudowa terenu pod kompostownię, a także szereg przebudów i remontów piaskownika, przepompowni głównej oraz reaktorów biologicznych. W ramach modernizacji chcemy, aby pojawiła się również farma fotowoltaiczna o mocy około 200 kW. Jest to niezbędne z uwagi na duże zapotrzebowanie energetyczne oczyszczalni – tłumaczy burmistrz.

Zakończenie prac planowane jest do 30 września 2028 roku.

Idź do oryginalnego materiału