Jedyna oczyszczalnia ścieków w gminie Morawica zostanie gruntownie zmodernizowana. Władze samorządu pozyskały unijne dofinansowanie na przebudowę instalacji w Brzezinach. Koszt inwestycji ma wynieść łącznie ponad 18,5 mln zł.
Marian Buras, burmistrz Morawicy informuje, iż inwestycja ma zwiększyć przepustowość oczyszczalni z uwagi na coraz większą liczbę mieszkańców gminy i związaną z tym rosnącą ilość ścieków.
– Od momentu oddania oczyszczalni ścieków do użytku w 1995 roku, liczba mieszkańców gminy podwoiła się. Dlatego ta modernizacja jest konieczna. Niedługo ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy prac – zapowiada Marian Buras.
Samorząd na ten cel otrzymał unijne wsparcie w kwocie 10 mln zł, które przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina dołoży ze swojego budżetu 8,5 mln zł.
– W planach jest m.in. rozbudowa terenu pod kompostownię, a także szereg przebudów i remontów piaskownika, przepompowni głównej oraz reaktorów biologicznych. W ramach modernizacji chcemy, aby pojawiła się również farma fotowoltaiczna o mocy około 200 kW. Jest to niezbędne z uwagi na duże zapotrzebowanie energetyczne oczyszczalni – tłumaczy burmistrz.
Zakończenie prac planowane jest do 30 września 2028 roku.

2 godzin temu



![Ostrołęcka Rada Kobiet rusza do działania. Za nami pierwsze posiedzenie i ważna deklaracja prezydenta! [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/rada_kobiet.png)
![BRZESKO, RZEZAWA. Ponad 6 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla Powiatu Brzeskiego i gminy Rzezawa [ZDJĘCIA]](https://bochniazbliska.pl/wp-content/uploads/2026/06/20260624_RFRD_Brzesko-9.jpg)








![Budżet z nadwyżką i milionowe inwestycje. Wójt Krzysztof Grala z pełnym poparciem rady [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/730621344_1627107732754314_1080207776738247063_n.jpg)


