Oto zdobywcy Praszkowskich Koziołków 2025!

ool24.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: DSC03724


W środę 7 maja obchodzono 633 Rocznicę Nadania Praw Miejskich Praszce. Z tej okazji tradycyjnie odbyła się gala wręczania Praszkowskich Koziołków 2025, czyli nagród dla zasłużonych mieszkańców gminy Praszka.

W pierwszej części uroczystości swój jubileusz 35-lecia obchodziło Towarzystwo Przyjaciół Praszki. Druga część dotyczyła nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Praszki śp dr. Zbigniewowi Szczerbikowi w uznaniu zasług w rozwój Gminy Praszka.

Finalnie nastąpił główny punkt obchodów jakim było wręczenie Nagród Burmistrza Praszki “Praszkowskie Koziołki”.

Galę uświetnił koncert zespołu Fama?

Nagrody Burmistrza Praszki “Praszkowskie Koziołki” otrzymali:
OSP Brzeziny

(wniosek mieszkańców Brzezin)

To przykład jednostki, która działa w szerokim obszarze różnorodnych działań społecznych. Mimo iż nie są w systemie ratowniczo-gaśniczym dysponują grupą doskonale wyszkolonych druhen i druhów ratowników. Od kilkunastu lat zajmują czołowe miejsca w zawodach sportowo-pożarniczych na terenie gminy, powiatu, województwa. Z racji dobrej atmosfery i chęci działań mieszkańców Brzezin jednostka cały czas się rozwija.

W środowisku pożarniczym na szczeblu powiatowym i wojewódzkim od lat gmina Praszka jest kojarzona i promowana przez sukcesy drużyn OSP Brzeziny:

  • Rok 2017 – pierwsze miejsce drużyny żeńskiej w powiecie oleskim i województwie opolskim
  • Rok 2018 – drugie miejsce drużyny żeńskiej, trzecie męskiej w powiecie,
  • Rok 2022 – pierwsze miejsce drużyny żeńskiej w powiecie
  • Rok 2023 – trzecie miejsce w województwie

W ostatnich latach własną, społeczną pracą zmodernizowali budynek remizy jako miejsca gotowości jednostki pożarniczej, ale również miejsca spotkań i integracji mieszkańców.

OSP Brzeziny to wspólne działania wiosek Brzeziny i Prosna.

OSP Brzeziny żyje w lokalnym środowisku, wzbogaca je, aktywizuje społecznie młodzież. Współpracuje ze Świetlicą Wiejską MGOKiS w Brzezinach, KGW Brzeziny.


Marta Cieśla

(wniosek Związków Zawodowych: Metalowcy, Pracowników Technicznych i Ekonomicznych oraz Międzyzakładowej Organizacji Zawodowej NSZZ Solidarność)

Od początku pracy w NEAPCO Europe inicjuje, organizuje i koordynuje szereg wydarzeń prospołecznych i charytatywnych. Prowadziła zbiórki dla dzieci z Zespołu Placówek Specjalnych, domów dziecka, powodzian, ofiar wojny na Ukrainie.

Organizatorka eventów podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: maratony pływackie NEMO, biegi i marsze z kijami na stadionie w Praszce. Organizuje sprzątanie lasów z udziałem harcerzy ZHP Hufiec Praszka, sadzenie drzew, zbiórki nakrętek. Propaguje akcje Honorowego Krwiodawstwa.


Anna Gędziorowska

(wniosek dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce)

Mieszkanka Praszki od 45 lat. Z zawodu krawcowa. Znamy ją przede wszystkim z jej artystycznych zamiłowań i pasji. Od 40 lat śpiewem i tańcem tworzy Zespół Pieśni Ludowej Prosna, również chóry parafialne w Strojcu i Praszce. Od 2011 roku jest aktorką Twojego Teatru. Teatru Dorosłych z Praszki, gdzie tworzy niezapomniane kreacje aktorskie jak również pomaga w tworzeniu strojów i dekoracji.

Miłośniczka ogrodów i kwiatów – tę pasję przekłada również na misternie zrobione papierowe, bibułowe bukiety kwiatów. Prace praszkowianki były wielokrotnie nagradzane na Międzynarodowym Konkursie Plastyki Obrzędowej w Rudnikach, także podczas Dożynek Rodzinnych Ogródków Działkowych Relax w Praszce.

Laureatka Sztamy 2022 – nagrody M-GOKiS w Praszce dla osób wspierających działalność kulturalną. Z otwartością dzieli się swoimi umiejętnościami, prowadząc warsztaty quilingu, szydełkowania czy tworzenia papierowych bukietów.


Jarosław Tkaczyński

(wniosek mieszkańców Praszki oraz Polskiego Związku Działkowców ROD Relax w Praszce)

Był najdłużej urzędującym burmistrzem w dziejach praszkowskiego samorządu. Pięciokrotnie poddawał się weryfikacji wyborczej. Dzieci urodzone w roku, gdy obejmował urząd, mają dziś dowody osobiste i prawa wyborcze.

Obejmował urząd, gdy Polska stawiała pierwsze kroki w Unii Europejskiej. Starał się więc uczynić Praszkę miasteczkiem na wzór europejskiego. Nadrabiał zaległości infrastrukturalne, szczególnie w zakresie kanalizacji wsi oraz rozbudowy i naprawy sieci dróg. Zrestrukturyzował gminną oświatę, poprawił stan budynków oświatowych, dbał o estetykę miasta w ramach programów rewitalizacyjnych wyremontował basen w Praszce oraz utworzył nowe skrzydło w hali sportowej Kotwica: z siłownią i nowoczesną salą konferencyjną. Utworzył również skate park dla młodzieży.

Za jego czterech kadencji znacząco poprawiło się funkcjonowanie jednostek pożarniczych na terenie gminy. Nigdy nie przypisywał sobie własnych osiągnięć i sukcesów. Zawsze podkreślał, iż wszystko co zrobił, było owocem dobrej współpracy z Radą Miejską.

Dwukrotnie przechodził wraz z Praszką poważne kryzysy. Pierwszy nastąpił krótko po objęciu przez niego funkcji burmistrza. Praszce groziła zapaść finansowa w związku z dawnymi zobowiązaniami inwestycyjnymi. Konieczne było wprowadzenie restrykcyjnego programu naprawczego. Drugi nastąpił niecałą dekadę później, gdy pojawiły się pogłoski o wyprowadzeniu z Praszki produkcji motoryzacyjnej. Z obu tych kryzysów gmina Praszka wyszła suchą stopą, w czym bardzo duża, by nie rzec decydująca, zasługa Jarosława Tkaczyńskiego.

Powyższa charakterystyka nie byłaby pełna, gdybyśmy pominęli jeden, szczególnie w dniu dzisiejszym istotny szczegół. To na początku pierwszej kadencji burmistrza Jarosława Tkaczyńskiego powstały i mają się świetnie do dziś Praszkowskie Koziołki.


Pozostali nominowani do nagrody Praszkowski Koziołek 2025: Andrzej Podyma, Jan Śliwiński, Antoni Polak.


*- Informacja i zdjęcia: Gmina Praszka.

Idź do oryginalnego materiału