Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) opublikował tekst, w którym zarzuca Polakom współudział w Holokauście. Jak zaznaczono, jest to „trudny temat, zwłaszcza dla PiS”. Artykuł odnosi się do uroczystości 84. rocznicy pogromu w Jedwabnem, które – według korespondenta Stefana Locke’a – zostały zakłócone „wyjątkowo niegodnymi scenami”.
Dziennik przywołuje wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna, który w radiu „Wnet” nazwał obchody w Jedwabnem „aktem antypolskiej, żydowskiej propagandy” oraz zakwestionował istnienie komór gazowych w Auschwitz. FAZ przypomina również, iż podczas uroczystości próbę zatrzymania miał zgłosić naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Choć dziennik przytacza słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecydowanie potępił wypowiedzi Brauna, to zaznacza, iż jeszcze w 2015 roku Duda krytykował poprzedników za przeprosiny za Jedwabne. Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński co prawda wyraził oburzenie zachowaniem Brauna, ale sugerował, iż było ono „sterowane z zewnątrz”.
„Fakt, iż Polacy dopuścili się współwiny w prowadzonym przez Niemców Holokauście, jest trudnym tematem, zwłaszcza dla narodowo-konserwatywnej partii opozycyjnej PiS” – pisze Locke.
W artykule przypomniano także, iż za rządów Zjednoczonej Prawicy doszło do zmiany ekspozycji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w wyniku której kwestia polskiego współudziału w prześladowaniach Żydów miała zostać zmarginalizowana. Dyrektorem muzeum był wówczas Karol Nawrocki – dziś prezydent RP.
IPN wszczyna śledztwo przeciwko Braunowi
W reakcji na wypowiedzi Grzegorza Brauna Instytut Pamięci Narodowej poinformował o wszczęciu śledztwa. Zawiadomienia w tej sprawie złożyli m.in. posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska, dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński oraz Bartosz Staszewski, prezes Fundacji Basta.
„Postanowieniem z dnia 14 lipca 2025 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie wszczął śledztwo w sprawie publicznego i wbrew faktom zaprzeczania przez posła Grzegorza Brauna zbrodniom ludobójstwa popełnionym w latach 1941–1944 przez funkcjonariuszy III Rzeszy Niemieckiej w KL Auschwitz–Birkenau” – poinformował IPN w oficjalnym komunikacie.
Na podst. FAZ