Wiersze polskich poetów, pieśni patriotyczne, poruszające aktorskie interpretacje i głęboki ładunek emocjonalny – taki był koncert pt. „Matka matek płaczących”, który w sobotę, 10 maja, odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Sala Teatralna wypełniła się po brzegi. Wydarzenie było hołdem dla wszystkich, którzy walczyli o wolność, a zarazem wyrazem uznania dla Stanisławy Gawlik – legendarnej działaczki świętokrzyskiej opozycji, znanej pod pseudonimem „Natasza”, autorki scenariusza i inicjatorki koncertu.
Choć walczy z poważną chorobą, Stanisława Gawlik pojawiła się na widowni.
– To było skryte marzenie, można powiedzieć z ostatnich trzydziestu lat mojego życia – opowiadała w rozmowie z Radiem Kielce. – Pomysł narodził się jeszcze w czasach Solidarności, kiedy pracowaliśmy nad spektaklem „Kosa”. Wtedy po raz pierwszy pojawiła się myśl o „Matce matek płaczących” – mówiła.
Stanisława Gawlik przyznała, iż z powodu pogarszającego się stanu zdrowia była bliska porzucenia projektu.
– W lutym pomyślałam: nie dam rady. Ale wtedy zdarzyło się coś niezwykłego. Znaleźli się cudowni, życzliwi ludzie, którzy podjęli się tego trudu. Dla mnie to więcej niż koncert. To hołd dla tych wszystkich, z którymi miałam zaszczyt działać w Solidarności: dla opozycjonistów, których znałam osobiście i dla tych wcześniejszych, zapomnianych patriotów, ale też dla kobiet: dla matek, żon, sióstr, które cierpiały po cichu, bez pomników i orderów. Tym wszystkim chciałam podziękować. Ten koncert to moje „dziękuję” – podkreśliła.

Wydarzenie miało formę widowiska słowno-muzycznego. W programie znalazły się patriotyczne pieśni i utwory poetyckie, a także teksty historyczne. Wystąpili aktorzy – Andrzej Cempura, Marcin Brykczyński i Anna Iwasiuta oraz soliści: Antonina Dziura, Renata Maciejewska, Paulina Stróżyk, Jacek Moskwa, Marcin Kosmala, Witold Rogoziński i Robert Kostur. Towarzyszył im zespół w składzie: Piotr Sitkowski (instrumenty klawiszowe), Julia Ślewy (skrzypce), Mateusz Wróblewski (perkusja).
W koncercie wzięli udział także przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego, w tym marszałek Renata Janik.
– To było wspaniałe wydarzenie. Cieszę się, iż nie był to jedynie spektakl artystyczny, ale prawdziwy moment zadumy i wyrażenia wdzięczności dla wszystkich kobiet i matek, które w trudnych czasach dodawały innym odwagi, siły i wiary. Ten koncert był także wyrazem szacunku i hołdu dla wyjątkowej osoby – pani Stanisławy Gawlik. To niezwykła patriotka, kobieta odważna, niezłomna. Nie tylko twórczyni scenariusza tego koncertu, ale też wzór dla kolejnych pokoleń – zaznaczyła.

STANISŁAWA MARIANNA GAWLIK
Urodziła się 16 października 1946 roku w Bilczy k. Kielc. Absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wydziału Gospodarki Narodowej (1969). W latach 1971-1972 roku inspektor w Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego, od 1972 do 1975 roku nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kielcach, od 1975 do 1983 roku i w 1990 roku pracownik naukowo-dydaktyczny na Politechnice Świętokrzyskiej. W marcu 1968 roku uczestniczka protestu studentów Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od października 1980 roku w „Solidarności”. Po 13 grudnia 1981 roku uczestniczka akcji protestacyjnych. m.in. akcji ulotkowych, zbierania podpisów pod żądaniem podania pełnej listy osób internowanych oraz ich uwolnienia, zawieszona w czynnościach nauczyciela. W 1982 roku współzałożycielka i redaktor pisma „KOS”, kolporterka wydawnictw podziemnych (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Tygodnik Wojenny”, książki, ulotki, apele, znaczki poczt podziemnych, tzw. cegiełki, kalendarze itp.). 8 września 1982 roku internowana w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach, zwolniona 15 września 1982 roku, następnie aresztowana, przetrzymywana w Areszcie Śledczym w Kielcach. 20 stycznia 1983 roku skazana przez Wojskowy Sąd Garnizonowy w Kielcach na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. W styczniu 1983 roku zwolniona z pracy, w latach 1984-1986 instruktorka w Ośrodku Kultury Literackiej w Kielcach, w latach 1986-1988 dyrektor spółek usługowo-handlowych tamże. W latach 1986-1989 organizator pracy Komisji Interwencji i Praworządności w Kielcach. W 1989 roku delegat na II WZD Regionu Świętokrzyskiego, od kwietnia do grudnia 1989 roku przewodnicząca Komisji Interwencji przy ZR. W latach 1990-1995 dyrektor Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Kielcach, następnie doradca ekonomiczny. Za swoją działalność została uhonorowana przez prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę. O swoich przeżyciach z czasów stanu wojennego i działalności w Solidarności opowiadała Radiu Kielce wielokrotnie, m.in. w jubileuszowym cyklu z okazji 40-lecia NSZZ Solidarność

















40 lat NSZZ „Solidarność”. Stanisława Gawlik o internowaniu