Historia kieleckich ulic. Mała i Duża

5 godzin temu
Zdjęcie: Historia kieleckich ulic. Mała i Duża / źródło: fotopolska.eu


Ulice Mała i Duża w Kielcach powstały mniej więcej w tym samym okresie. Stanowiły przedłużenie dawnej ulicy Bożęckiej (obecnie ul. Bodzentyńska). Prowadziły na Wzgórze Zamkowe i dalej w stronę Krakowa.

Historię tych miejsc przedstawiamy w kolejnym odcinku cyklu „Historia kieleckich ulic”. Specjalnie dla Radia Kielce o historii ulic w mieście opowiada Krzysztof Myśliński – Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a filmową podróż w czasie ilustrujemy archiwalnymi i aktualnymi fotografiami.

Ulica Mała w Kielcach

W 1825 roku ulica Mała stała się ulicą Zamkową, a następnie zmieniono jej nazwę – w nawiązaniu do Wzgórza Zamkowego, do którego wiodła – na ul. Mała Zamkowa. Po drugiej wojnie światowej nazwa ponownie została zmieniona – na ulicę Jana Kilińskiego, jednego z bohaterów powstania kościuszkowskiego.

Na rogu ulic Małej i Pocztowej, w piętrowej kamienicy z charakterystyczną kopułą, Kazimierz Smoleński, karmelarz z Warszawy, założył słynną cukiernię, która funkcjonowała jeszcze w latach 70- tych XX wieku.


Ulica Duża w Kielcach

Ulica Duża, w odróżnieniu od ulicy Małej, była jednym z głównych traktów komunikacyjnych w Kielcach – stanowiła wylot w stronę Krakowa. Od 1668 roku obecna ulica Duża była ulicą Wielką. Wiodła wówczas od Rynku do Bramy Krakowskiej otwierającej biskupią część Kielc. Po 1818 roku, kiedy Kielce stały się na kilka lat stolicą województwa krakowskiego, ulica Wielka została przemianowana na Krakowską. W planie Kielc z 1882 roku ponownie widniała natomiast nazwa „ul. Duża”.

W 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ulicę Krakowską zastąpiła Aleja Trzeciego Maja, która wiodła aż do cmentarza przy obecnej ulicy Ściegiennego. Natomiast współczesny odcinek ulicy Dużej został podzielony na mniejsze uliczki: Pierackiego i Bandurskiego.

Po drugiej wojnie światowej wojnie ulica Duża została przemianowana na ulicę Generała Karola Świerczewskiego. Do nazwy „Duża” wrócono w latach 90-tych minionego wieku.

Przy ulicy Dużej powstały pierwsze księgarnie i drukarnie. Między innymi drukarnia Ignacego Balintha (od 1818 r.) i księgarnia Leona Możdżeńskiego (od 1846 r.). Na ulicy Dużej znajdowała się także apteka Stefana Artwińskiego, prezydenta Kielc w latach 1934-1939.



HISTORIA KIELECKICH ULIC

Które ulice w Kielcach są najstarsze? Skąd wzięły się ich nazwy? Co przed laty się przy nich znajdowało, a czego w tej chwili już nie zobaczymy? Kiedy ulice zostały zabrukowane, a kiedy pojawił się na nich asfalt? W którym roku na ulicach Kielc zamontowano pierwsze latarnie? Odpowiedzi nie tylko na te pytania znajdą Państwo w filmowym cyklu „Historia kieleckich ulic”.



Idź do oryginalnego materiału