Podkarpacie z ogromnym wsparciem na ochronę ludności i obronę cywilną. Pieniądze trafią do gmin

4 godzin temu
Zdjęcie: Podkarpacie z ogromnym wsparciem na ochronę ludności i obronę cywilną. Pieniądze trafią do gmin | foto Jerzy Żygadło/PUW


Przyznanie tak wysokich środków finansowych to wynik decyzji Rady Ministrów, która zatwierdziła Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w dniu 27 maja 2025 r. Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., województwa mogły ubiegać się o środki na realizację zadań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa cywilnego. W całym kraju do podziału było ponad 5,1 mld zł, z czego województwo podkarpackie otrzymało znaczną część tej kwoty.

https://korsokolbuszowskie.pl/wiadomosci/uwaga-na-oszustow-gmina-ostrzega-przed-falszywymi-ofertami/hz5ARPZElxG8ahDJDvoP

- Czekaliśmy na ostatni etap, czyli decyzję o przyznaniu pieniędzy dla poszczególnych województw

– mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, podczas konferencji prasowej.

- Decyzja została podjęta przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, po konsultacji z ministrem obrony narodowej.

Kryteria podziału funduszy

Kwota, którą Podkarpacie otrzymało na ochronę ludności i obronę cywilną, została przydzielona w oparciu o trzy główne kryteria: liczbę mieszkańców województwa, wskaźnik urbanizacji oraz położenie. Szczególne wsparcie otrzymały województwa przygraniczne, w tym Podkarpacie, które jest objęte programem Tarcza Wschód, zapewniającym dodatkowe środki dla regionów narażonych na wyzwania związane z bezpieczeństwem.

- Pierwszym kryterium była liczba mieszkańców, drugim wskaźnik urbanizacji, a trzecim położenie. Województwa przygraniczne otrzymały dodatkowe środki, dlatego kwota dla naszego regionu jest tak wysoka

– wyjaśniała wojewoda.

Podział funduszy

Z przyznanej kwoty, 90 procent zostanie przeznaczone dla jednostek samorządu terytorialnego, natomiast 10 procent pozostanie w dyspozycji Wojewody, który będzie odpowiadał za realizację zadań związanych z bezpieczeństwem publicznym.

- Samorządy otrzymały już informacje o wstępnym podziale środków na ten rok. Spotkanie pozwoli na szczegółowe omówienie zasadności składanych wniosków

– informowała Teresa Kubas-Hul.

Spotkanie odbyło się w piątek, 18 lipca.

Wnioski samorządów będą rozpatrywane pod kątem merytorycznym i finansowym, a umowy zostaną podpisane dopiero po ich zatwierdzeniu. Termin składania wniosków mija 22 lipca, a samorządowcy mają krótką drogę do realizacji zadań, które muszą zostać ukończone do końca bieżącego roku.

Na co przeznaczone zostaną pieniądze?

Województwo podkarpackie ma wytyczone konkretne obszary, na które mogą zostać przeznaczone środki z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

- Pierwszym obszarem, na który przeznaczymy część środków, są obiekty zbiorowej ochrony – schrony, ukrycia i miejsca doraźnego schronienia. Chociaż budowa nowych obiektów w tym roku może być trudna, samorządy będą mogły przeznaczyć fundusze na modernizację istniejących obiektów

– mówiła wojewoda.

Kolejny obszar to zabezpieczenie logistyczne, w tym budowa i modernizacja magazynów, doposażenie baz magazynowych w niezbędny sprzęt, a także zakup urządzeń do wykrywania skażeń chemicznych i promieniotwórczych, filtrów, agregatów prądotwórczych i wielu innych. Fundusze posłużą także zakupowi sprzętu medycznego i indywidualnych środków ochrony specjalnej, takich jak kamizelki kuloodporne, rękawice ochronne, czy hełmy.

Ważnym elementem wsparcia będzie także zapewnienie ciągłości dostaw żywności, wody pitnej, energii elektrycznej i paliwa, a także rozbudowa infrastruktury medycznej i budowa sieci lądowisk. Część środków trafi również do Państwowej Straży Pożarnej oraz na edukację i szkolenia.

Pełne finansowanie zadań zleconych

Wszystkie zadania zlecone przez województwo będą finansowane w 100 proc., natomiast na zadania własne gminy i powiaty mogą liczyć na dofinansowanie do 80 procent. To doskonała okazja do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia, co podkreśla Teresa Kubas-Hul:

- Zajmujemy się tym zadaniem od roku. Samorządowcy mieli czas, aby przygotować wnioski i zaplanować inwestycje, które poprawią bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Będziemy monitorować postęp prac, aby zadania zostały zrealizowane zgodnie z planem.

Idź do oryginalnego materiału