Portugalski koncern energetyczny EDP rozpoczął budowę drugiej wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej w Niemczech, która będzie dostarczać energię dla przyszłych zakładów produkcji zielonego wodoru. Inwestycja o mocy 64,6 MWp zlokalizowana w Turyngii stanowi kolejny krok w ekspansji firmy na rynku niemieckim.
Nowa instalacja zostanie wyposażona w około 105 000 paneli bifacjalnych, które będą generować niemal 69 GWh czystej energii rocznie. Jak podaje EDP, taka ilość energii mogłaby zasilić blisko 22 000 gospodarstw domowych i przyczynić się do redukcji emisji CO₂ o 48 000 ton rocznie. Zakończenie budowy planowane jest na początek 2026 roku.
Projekt powstaje w wyniku współpracy z Kronos Solar EDPR, niemieckim deweloperem solarnym przejętym przez EDP w 2022 roku. Szczególnym aspektem inwestycji jest jej powiązanie z pierwszą umową PPA (Power Purchase Agreement) zawartą przez EDP na niemieckim rynku. Na mocy porozumienia podpisanego w 2024 roku z firmą Lhyfe, energia z farmy będzie wykorzystywana do produkcji zielonego wodoru w Turyngii.
„Tym krokiem realizujemy nasz cel rozwoju w Niemczech – jednym z kluczowych rynków wzrostu dla EDP. Jesteśmy zaangażowani we wspieranie transformacji energetycznej tego kraju i mamy w planach uruchomienie kolejnych projektów solarnych i wiatrowych” – podkreśla Pedro Vinagre, Dyrektor Wykonawczy ds. Europy Północnej i Centralnej w EDP.
Inwestycja wpisuje się w strategiczne plany koncernu, który zamierza osiągnąć 1 GW zainstalowanej mocy w Niemczech do 2030 roku. Firma rozważa również wdrożenie rozwiązań z zakresu magazynowania energii. w tej chwili EDP realizuje projekty wielkoskalowych farm słonecznych o łącznej mocy ponad 5 GWp, które znajdują się na różnych etapach rozwoju.
EDP jest również aktywne na polskim rynku, gdzie rozpoczęło działalność w 2007 roku poprzez spółkę EDP Renewables. W 2020 roku koncern rozszerzył swoją obecność o EDP Energia Polska, specjalizującą się w rozwiązaniach fotowoltaicznych dla firm. Według danych koncernu, do grudnia 2024 roku EDP Energia Polska zakontraktowała 269 MWp na polskim rynku, a EDP Renewables posiada w Polsce instalacje o mocy prawie 0,7 GW.
Rozwój projektów łączących odnawialne źródła energii z produkcją zielonego wodoru stanowi najważniejszy element dekarbonizacji przemysłu. Technologia ta umożliwia efektywne wykorzystanie nadwyżek energii z OZE do produkcji wodoru, który może być następnie stosowany jako czyste paliwo w sektorach trudnych do elektryfikacji, takich jak przemysł ciężki czy transport dalekobieżny. Integracja odnawialnych źródeł energii z produkcją zielonego wodoru tworzy synergię sprzyjającą przyspieszeniu transformacji energetycznej i osiągnięciu celów neutralności klimatycznej.
Źródło: EDF