Burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska otrzymała zielone światło od rady miejskiej

2 godzin temu
Decyzja radnych zapadła podczas sesji absolutoryjnej w środę, 17 czerwca. Głosowanie poprzedziło zapoznanie się z Raportem o stanie Miasta oraz sprawozdaniem finansowym za ubiegły rok. Burmistrz Hrubieszowa, Marta Majewska, w tym roku zrezygnowała z przedstawiania danych liczbowych ilustrujących ubiegłoroczną działalność miejskich instytucji samorządowych. Bardziej skupiła się na strategii rozwoju miasta, konieczności realizacji potrzeb mieszkańców i tendencjach, z jakimi przyjdzie zmierzyć się władzom miasta w kolejnych latach (głównie będą one związane z coraz bardziej pogłębiającym się niżem demograficznym).„Nie wszystko jest fajnie, pięknie i różowo”„Liczba urodzeń żywych w roku 2025 dla m. Hrubieszów wyniosła 51 i była mniejsza prawie o 50 proc. w porównaniu z rokiem 2020 (92), była to też wartość najniższa w analizowanym przedziale czasowym (2020-2025). W roku 2025 zmarło 181 mieszkańców m. Hrubieszów i jest to spadek w porównaniu z 2024 rokiem (mniej o 37 osób)”.– Chciałabym przełamać mit mówienia o „Raporcie o stanie miasta” jako o laurce dla burmistrza... iż wszystko jest pięknie, fajnie i różowo, bo wiadomo, iż tak nie jest – zaznaczyła burmistrz Hrubieszowa.– Skutki demograficzne w pierwszej kolejności dotkną placówek przedszkolnych, już widać niekorzystne zmiany, a wraz z kolejnymi latami będą się one pogłębiać – przekonywała burmistrz Majewska, sugerując, iż te niekorzystne dla miasta tendencje będą wyzwaniem dla władz miasta na najbliższe lata.Mimo tych niepokojących prognoz zaprezentowane w raporcie dane dotyczące działań władz miasta nie pozostawiają wątpliwości – rok 2025 był okresem, w którym wieloletnie, ambitne plany zaczęły masowo nabierać realnych kształtów i widocznie zmieniać miejską przestrzeń.PRZECZYTAJ TEŻ: Noc Świętojańska w Hrubieszowie. Wianki, ognisko i śpiew nad Huczwą [ZDJĘCIA]Władze miejskie Hrubieszowa postawiły na nowoczesność i komfort mieszkańców. W ubiegłym roku kontynuowano rozbudowę Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (HOSiR). Po różnych perypetiach rozpoczęto rozbudowę miejskiego monitoringu, zrealizowano ważne przedsięwzięcia dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej. Przeprowadzono gruntowne modernizacje budynków użyteczności publicznej, mocno stawiając na efektywność energetyczną inwestycji. Ruszyły zaawansowane prace budowlane i modernizacyjne w miejskich przedszkolach, które zyskują nowoczesne i bezpieczne strefy dla dzieci.Rozwój zgodny z planemWśród najważniejszych wydarzeń minionego roku znalazło się zawarcie umowy na gruntowny remont Hrubieszowskiego Domu Kultury (HDK), co otworzy zupełnie nowy rozdział dla lokalnej mapy kulturalnej. Prawdziwym kamieniem milowym w ubiegłym roku było jednak uruchomienie gigantycznego projektu o randze międzynarodowej: „Rezylientny Hrubieszów – miasto gotowe na wyzwania przyszłości”. Ta realizowana z rozmachem inicjatywa wyznacza twarde kierunki rozwoju Hrubieszowa na najbliższe lata, łącząc nowoczesną gospodarkę, niezależność energetyczną, ochronę środowiska oraz bezpieczeństwo mieszkańców.Skala zrealizowanych w 2025 roku projektów jednoznacznie dowodzi, iż rozwój Hrubieszowa nie jest dziełem przypadku, ale efektem konsekwentnego, przemyślanego planowania oraz skutecznego pozyskiwania milionowych środków zewnętrznych.PRZECZYTAJ: "Czuje się pan jak Bóg Słońce". Burmistrz Szczebrzeszyna po raz drugi bez wotum zaufaniaW głosowaniu nad projektem uchwały o udzieleniu wotum zaufania 13 radnych zagłosowało „za”, a jeden radny wstrzymał się od głosu. Podobnie zagłosowano nad projektem uchwały o udzieleniu absolutorium burmistrzowi Hrubieszowa za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Za jego udzieleniem opowiedziało się 13 radnych, a radny Jerzy Flisiuk wstrzymał się od głosu.Po otrzymaniu absolutorium burmistrz Hrubieszowa mocno zaakcentowała, iż ten sukces ma wielu autorów, iż za każdą pojedynczą inwestycją stoją ludzie – zaangażowani mieszkańcy, zdeterminowani pracownicy samorządu oraz partnerzy instytucjonalni. Burmistrz Majewska podziękowała radnym za udzielenie absolutorium:– Nasza kooperacja gwarantuje miastu wszystko, co najlepsze, co jest zauważane nie tylko na lokalnym podwórku. Jesteście dla mnie ogromnym wsparciem i wielką motywacją do pracy.Podziękowania padły również dla mieszkańców Hrubieszowa:– Mieszkańcom dziękuję za ogromne wsparcie, każde dobre słowo, krytykę, zaufanie i nadzieję, iż razem budujemy wspólny dom (...), pomimo wielu problemów i trudności – napisała na swoim profilu na portalu społecznościowym na Facebooku burmistrz Hrubieszowa, Marta Majewska.
Idź do oryginalnego materiału