
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec zainaugurował dziś ogólnopolską akcję „Kask dla młodego rowerzysty” – dystrybucję 65 tys. kasków ochronnych dla uczniów klas IV szkół podstawowych, którzy uzyskali kartę rowerową. Program, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury, jest pierwszym w historii ogólnopolskim przedsięwzięciem tego typu i stanowi praktyczne wsparcie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego.
Inauguracja programu rozpoczęła się rano podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Bochni. Minister Bukowiec przekazał tam pierwsze kaski uczniom, którzy zdobyli kartę rowerową. Spotkanie było również okazją do przedstawienia działań realizowanych przez Ministerstwo Infrastruktury na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dzieci i młodzieży.
W południe w Krakowie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca ogólnopolską dystrybucję kasków. Podczas konferencji minister poinformował, iż pierwsza partia kasków została przekazana do Kuratorium Oświaty w Krakowie. W ciągu najbliższych dziesięciu dni kolejne dostawy będą trafiać do kuratoriów oświaty w całej Polsce, skąd zostaną przekazane do szkół i następnie do uczniów klas IV posiadających kartę rowerową. Zakup 65 tys. kasków został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej i ma charakter edukacyjny.
Kaski dla młodych stanowią praktyczne wypełnienie przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Infrastruktury, które wprowadzają obowiązek używania kasków ochronnych przez użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego do 16. roku życia. To pierwsza w Polsce inicjatywa łącząca zmianę przepisów z wyposażeniem najmłodszych uczestników ruchu drogowego w środki ochrony indywidualnej.
– Dzieci, które zdobyły kartę rowerową, otrzymują nie tylko potwierdzenie swoich umiejętności, ale także realne wsparcie zwiększające ich bezpieczeństwo. Każdy założony kask to większa szansa na uniknięcie poważnych konsekwencji wypadku. To inwestycja w zdrowie, życie i bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego – powiedział wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.
Realizacja programu wpisuje się w konsekwentnie prowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury działania na rzecz ograniczania liczby wypadków drogowych szczególnie z udziałem dzieci oraz budowania kultury bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym od najmłodszych lat.

































































