Wszyscy obecni radni zagłosowali za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium Włodzimierzowi Stochniałkowi, burmistrzowi Praszki. Za nami XXX sesja Rady Miejskiej w Praszce i jedne z najważniejszych głosowań w samorządowym kalendarzu.
W tej kwestii różnic zdań nie było. Trzynastu obecnych na sesji radnych najpierw udzieliło burmistrzowi wotum zaufania, a następnie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok.
– Gratuluję uzyskania absolutorium. Wiemy, iż budżet nie był łatwy. Po drodze pojawiały się różne trudności, ale został wykonany zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami, co znalazło odzwierciedlenie w opiniach oraz podjętych uchwałach – skomentował Bogusław Łazik, przewodniczący Rady Miejskiej w Praszce.
Burmistrz podziękował radnym za okazane zaufanie.
– Bardzo Wam dziękuję za to zaufanie. Cieszę się, iż dostrzegliście to, co robimy w tym trudnym czasie. Nie będę ukrywał, iż to był pierwszy budżetowy rok w pełni realizowany przez nas. Absolutorium za 2024 rok dotyczyło okresu, który obejmował tylko część kadencji. Natomiast za 2025 rok odpowiadamy już w całości – powiedział Włodzimierz Stochniałek.
Burmistrz podkreślił również, iż przed gminą stoją kolejne wyzwania i trudne decyzje.
– To czas trudnych decyzji – zarówno moich, jak i Państwa. Wiele rzeczy się zmienia. Absolutorium jest udzielane burmistrzowi, ale wszystko, co burmistrz robi, jest tak naprawdę zasługą ludzi, którzy z nim współpracują. Dziękuję Wam za mądre decyzje, niejednokrotnie szybkie sesje, które prowadziły do dobrych rozwiązań, a także pani skarbnik. To właśnie skarbnik odpowiada za to, żeby wszystko było na takim poziomie, jak powinno. Dziękuję również wszystkim pracownikom urzędu oraz naszych jednostek organizacyjnych. Nauczyłem się już, iż nie ma nic bardziej stałego niż zmiany, dlatego musimy się dynamicznie zmieniać i dostosowywać do wszystkiego, co nas otacza.
Zanim jednak doszło do głosowań, radni zapoznali się z raportem o stanie gminy, po czym odbyła się debata nad dokumentem.
Wśród punktów sesji znalazło się również między innymi omówienie funkcjonowania Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Jadwigi Królowej w Wierzbiu. Informację przedstawiła Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.
Damian Pietruska







