Apel o udział w wyborach i godność mniejszości – relacja z Zebrania Delegatów TSKN w Kędzierzynie-Koźlu

opowiecie.info 4 godzin temu

„Idźmy głosować – dla siebie, dla przyszłości, dla godności” – ten apel wybrzmiał najmocniej podczas sobotniego Zebrania Delegatów TSKN w Kędzierzynie-Koźlu. W obliczu zbliżającej się II tury wyborów prezydenckich i trudnej historii językowej dyskryminacji, mniejszość niemiecka nie tylko podsumowała rok swojej działalności, ale wyraźnie przypomniała: jesteśmy obywatelami i chcemy być traktowani z szacunkiem.

W sobotę, 24 maja 2025 roku, w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się 36. Zebranie Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) – wydarzenie będące nie tylko dorocznym podsumowaniem działalności tej największej organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce, ale i symbolicznym momentem refleksji nad rolą mniejszości w życiu społecznym i politycznym kraju. W tym roku szczególnego znaczenia nabrał apel o liczny udział w II turze wyborów prezydenckich. Delegaci wprost zaapelowali do mieszkańców regionu, by – mimo różnic – wspólnie zawalczyli o prezydenturę gwarantującą poszanowanie praw mniejszości.

Wśród obecnych gości znaleźli się m.in. minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak, europoseł Andrzej Buła, wicemarszałkini województwa Zuzanna Donath-Kasiura, wicekonsul RFN Thorsten Göhler i duszpasterz mniejszości narodowych ks. dr hab. Piotr Tarlinski. Wystąpienia oficjalne łączyła refleksja nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością mniejszości niemieckiej – nie tylko jako grupy etnicznej, ale aktywnej i odpowiedzialnej części wspólnoty obywatelskiej.

– W tym roku obchodzimy 35-lecie TSKN. Młodzież mogłaby powiedzieć – dojrzeliśmy – mówił przewodniczący Rafał Bartek. – Wyzwania są dziś inne niż 35 lat temu. Nie walczymy już o podstawy, ale o szczegóły – jak jakość nauczania, obecność języka niemieckiego w szkołach, dobre rozwiązania systemowe. Dziś potrzebujemy multiplikatorów wartości, naszej kultury i języka. Potrzebujemy wspólnoty, która wie, iż różnorodność to wartość, a nie zagrożenie.

Zebrani delegaci nie pozostali obojętni wobec realiów politycznych. W specjalnym apelu przypomniano, iż województwo opolskie zanotowało najniższą frekwencję w I turze wyborów prezydenckich. „To sygnał alarmowy – nie możemy milczeć, kiedy decyduje się los kraju, którego jesteśmy częścią” – wskazano.

W apelu czytamy:

„Udział członków TSKN w wyborach prezydenckich to wyraz naszej współodpowiedzialności za losy kraju. (…) Wybierzmy Prezydenta, który reprezentować będzie wszystkich obywateli Rzeczpospolitej, w tym także tych należących do mniejszości niemieckiej.”

Nie zabrakło również drugiego ważnego głosu – apelu o odwrócenie skutków językowej dyskryminacji. Delegaci przypomnieli, iż choć rozporządzenie ograniczające nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości zostało formalnie zniesione, jego skutki – w postaci odpływu nauczycieli, spadku motywacji uczniów i atmosfery niechęci wobec języka niemieckiego – wciąż są dotkliwe.

„Dziękujemy obecnemu rządowi za przywrócenie równych zasad edukacyjnych” – podkreślono – „ale to dopiero pierwszy krok. Trzeba odbudować zaufanie, przywrócić prestiż języka niemieckiego i zagwarantować, iż podobna forma dyskryminacji już się nie powtórzy.”

Apel był konkretny: analiza prawna rozporządzenia z 2022 roku, wsparcie dla nauczycieli i uczniów, kampanie społeczne, pozalekcyjne projekty językowe oraz wspieranie młodzieży mniejszości niemieckiej. „Budujmy razem pozytywną atmosferę wokół języka niemieckiego i pielęgnujmy dobre relacje polsko-niemieckie – z poszanowaniem różnorodności, godności i praw wszystkich obywateli” – zakończono.

Zebranie miało nie tylko wymiar symboliczny – w głosowaniach delegaci przyjęli m.in. plan pracy na 2025 rok, udzielili absolutorium zarządowi i zdecydowanie odrzucili wniosek o wykluczenie dziewięciu członków, którzy wzięli udział w samorządowych wyborach pod szyldem Śląskich Samorządowców.

Wśród omawianych tematów znalazły się także wyniki ponad 800 projektów zrealizowanych przez koła DFK w 2024 roku, w tym działania wspierające osoby starsze, projekty edukacyjne i kulturalne, a także pomoc dla ofiar ubiegłorocznej powodzi.

Tegoroczne Zebranie Delegatów TSKN nie tylko podsumowało działalność organizacji – było też wyraźnym sygnałem, iż mniejszość niemiecka w Polsce nie tylko nie milknie, ale mówi głośno i odpowiedzialnie: o obywatelskim obowiązku, o godności, o przyszłości, która zależy od wspólnego działania.

Fot. TSKN, CMZJMZ

Idź do oryginalnego materiału