Samorządowcy wszystkich szczebli z całego województwa spotkali się dziś (25 czerwca) w Zamku Bierzgłowskim na XIX Kujawsko-Pomorskim Forum Samorządowym. W agendzie znalazły się m.in. najważniejsze stojące przed regionem wyzwania w kontekście rozpoczynającej się debaty na temat strategii rozwoju województwa 2035+. Gospodarzem spotkania był marszałek Piotr Całbecki.
W wystąpieniu otwierającym forum marszałek Piotr Całbecki podkreślił znaczenie współpracy samorządów w obliczu najważniejszych wyzwań rozwojowych, wśród których wymienił m.in. nową perspektywę budżetu unijnego i prace nad nową strategią rozwoju województwa. – Wśród kwestii strategicznych, które muszą zostać uwzględnione w nowej strategii, są demografia (w kontekście zagrożenia depopulacją), ochrona środowiska (rozumiana jako zintegrowany program transformacji energetycznej i budowania niezależności energetycznej w oparciu zieloną i błękitną energię), gospodarka i wdrażanie nowoczesnych technologii (m.in. tworzenie w gminach obszarów inwestycyjnych i ścieżki dojścia do poprawienia konkurencyjności przedsiębiorstw już funkcjonujących) – stwierdził. Zapowiedział też wirtualne otwarcie dla samorządowców naszego regionu naszego Biura Regionalnego w Brukseli, które będzie regularnie przygotowywać dedykowane informatory na temat dostępnych aktualnie centralnych unijnych programów i konkursów o finansowanie projektów. – Aktualnie w Brukseli jest 200 konkursów, do których nasi samorządowy będą mogli aplikować – podkreślił.
- Programy centralne Unii Europejskiej (prezentacja Biura Regionalnego w Brukseli)
- Aktualne działania i plany samorządu województwa (prezentacja marszałka Piotra Całbeckiego)
W spotkaniu uczestniczą także m.in. przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Przemysław Sznajdrowski, wicewojewoda Michał Koniuch i radni województwa.
Marszałek Piotr Całbecki poinformował zebranych, iż z ramienia Związku Województw RP obejmie w grudniu rotacyjną funkcję współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, najważniejszego forum dialogu między administracją rządową a samorządami.
Departament Planowania Strategicznego i Współpracy Regionalnej
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
XIX Forum Samorządowe województwa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP

1 godzina temu






![Kosmiczny spektakl nad Ostrołęką. Zobacz wyjątkowe zdjęcia Czytelnika [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/img_1941.jpg)

