Wybory prezydenckie 2025. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Gdzie głosować?

4 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/wybory-prezydenckie-2025-godziny-otwarcia-lokali-wyborczych-gdzie-glosowac/


Wszystko, co trzeba wiedzieć o głosowaniu w wyborach na prezydenta RP 18 maja br. Czy do głosowania wystarczy aplikacja mObywatel? Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższą niedzielę (18 maja). Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00.

Aby móc wziąć udział w wyborach, należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty (może być w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel), prawo jazdy lub paszport. W lokalach wyborczych przy stanowiskach do głosowania znajdują się długopisy.

Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą skorzystać ze specjalnych nakładek na kartę do głosowania opracowanych w alfabecie Braille’a. Będą one dostępne w każdym lokalu w dniu wyborów i wydawane przez członków komisji.

Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych znajduje się TUTAJ.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Osoby, które wiedzą, iż w dniu głosowania będą znajdować się poza domem, mogą pobrać jednorazowe zaświadczenie o prawie do głosowania. To dokument, który pozwala zagłosować w dowolnym lokalu w Polsce lub za granicą.

Zaświadczenie to można uzyskać w swoim urzędzie gminy lub miasta (czyli tam, gdzie jest się wpisanym na listę wyborców) do piątku (16 maja). W dniu głosowania wystarczy okazać zaświadczenie komisji w dowolnym lokalu wyborczym. Nie wolno go jednak zgubić, bo drugiego się nie dostanie.

Dla tych osób, które mieszkają, studiują lub uczą się w innym miejscu, niż są dopisani do rejestru, i nie wybierają się w najbliższym czasie w tamto miejsce, rozwiązaniem jest dopisanie się do lokalnego spisu wyborców. Można to zrobić w urzędzie miasta lub gminy, gdzie aktualnie się przebywa. Termin na dokonanie tej zmiany upływa dzisiaj (13 maja).

Skorzystanie z tej opcji oznacza jednak brak możliwości oddania głosu w miejscu zameldowania – dotyczy to również drugiej tury wyborów.

Zmienić miejsce głosowania można również przez internet. Wystarczy wejść na stronę gov.pl lub skorzystać z zakładki Wybory w aplikacji mObywatel. Następnie należy zalogować się profilem zaufanym lub e-dowodem i wskazać lokal wyborczy, w którym chce się oddać głos. Czas na tę możliwość również upływa dzisiaj (13 maja).

Zmiana miejsca głosowania przez internet działa tylko na pierwszą turę wyborów. Oznacza to, iż w przypadku drugiej tury znów będziemy domyślnie dopisani do spisu wyborców w miejscu zameldowania i jeżeli będziemy chcieli znów zagłosować poza nim, będziemy musieli ponownie złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania lub zaświadczenie.

Jak głosować za granicą?

Osoby przebywające za granicą w dniu wyborów mogą skorzystać z prawa do głosowania w polskiej ambasadzie lub konsulacie.

Aby to zrobić, konieczne jest uprzednie zgłoszenie zamiaru głosowania do konkretnej placówki dyplomatycznej. Ogólny termin na ten krok upływa dzisiaj (13 maja).

Za granicą w lokalu wyborczym nie można jednak wylegitymować się dzięki aplikacji mObywatel, należy więc zabrać ze sobą dowód osobisty w formie fizycznej.

Jak oddać istotny głos?

W lokalu wyborczym przed otrzymaniem karty do głosowania od komisji, należy się wylegitymować dokumentem tożsamości. Może być to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub aplikacja mObywatel (tylko na terenie Polski).

W celu oddania ważnego głosu należy sprawdzić, czy na dole karty do głosowania znajdują się:

  • wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej,
  • pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej.

Na tej samej stronie karty wydrukowana będzie lista kandydatów na prezydenta z kratką obok każdego nazwiska. Aby prawidłowo zagłosować, należy postawić znak „X” w kratce obok jednego, wybranego kandydata. Znak „X” to zgodnie z kodeksem wyborczym co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki. Warto zwrócić uwagę, aby przecięcie się linii było wyraźne.

Głos będzie nieważny, gdy postawimy znak „X”:

  • obok nazwiska więcej niż jednego kandydata,
  • nie postawimy go wcale,
  • umieścimy poprawny znak, ale poza kratką.

Instrukcja oddania prawidłowego głosu znajduje się w dolnej części karty do głosowania, a w razie wątpliwości można zwrócić się do członków Obwodowej Komisji Wyborczej.

Idź do oryginalnego materiału