Wrocław monitoruje Odrę. Boje analityczne ponownie zwodowane.

8 godzin temu
Zdjęcie: boje analityczne w odrze 3


W środę (23 lipca) po raz kolejny zwodowano nowoczesne boje analityczne, które przez całą dobę monitorują jakość wody w Odrze – jedna została umieszczona przy bulwarze Kaczyńskich, a druga na wysokości Portu Węglowego. To odpowiedź miasta na potrzebę bezpieczeństwa, świadomego zarządzania przestrzenią rzeczną i realnego reagowania na zmieniający się stan środowiska wodnego.

Na początku tego tygodnia pojawiły się sygnały o możliwym zakwicie sinic w jednym ze zbiorników wolnostojących. Z drugiej strony pojawiły się też informacje, iż stan wody w Odrze zmienia się dynamicznie i jest zły – dlatego miasto zdecydowało się umieścić własną bojkę monitorująca, tak by mieszkańcy w każdej chwili mogli sprawdzić, jaki jest stan wody w rzece.

Wrocławianie w ramach programu Bezpieczny Wrocław będą mogli na bieżąco w czasie rzeczywistym wiedzieć, co płynie przez nasze miasto. Tylko w weekend z Odry korzystają tysiące ludzi. We Wrocławiu zarejestrowanych jest ponad 750 jednostek pływających, z których mieszkańcy i turyści korzystają codziennie. Dobrze jest wiedzieć, w czym pływamy i czy to bezpieczne.

Wydawałoby się, iż mówimy dziś o technologii – i tak jest. Ale ta konferencja jest przede wszystkim o odpowiedzialności. Odra to 80 kilometrów rzeki (licząc kanały i dopływy), ponad 100 mostów i kładek, blisko 10 km powierzchni – to więcej niż Jezioro Mietkowskie – podkreślał podczas środowej konferencji prasowej Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta. – Rzeka otacza 12 wysp, jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych i jednym z największych łańcuchów wodnych okalających miasto w Europie. Służy turystom, mieszkańcom, przedsiębiorcom – i to codziennie. Chcemy, by Odra była bezpieczna. Chcemy, by każdy, kto z niej korzysta, mógł czuć się bezpiecznie. Dlatego apelujemy: jeżeli widzicie zanieczyszczenia, zagrożenia – zgłaszajcie to. Odra to nie tylko krajobraz. To wspólna odpowiedzialność. Dzisiejszy projekt – bojki analitycznej – jest dedykowany właśnie jej, mieszkańcom i Wrocławiowi – dodał.

Wrocław rozwija się jako inteligentne miasto – Smart City. Robimy to mądrze, odpowiedzialnie i przy wsparciu nowoczesnych technologii – mówił Robert Bednarski, dyrektor Biura SmartCity. – Wodujemy dziś dwie boje analityczne, które działają 24 godziny na dobę i mierzą jakość wody w Odrze. To przykład praktycznego wykorzystania technologii: dzięki nim wiemy, co się dzieje w rzece i jaki jest jej stan środowiskowy. System działa online, w każdej minucie. Boje są zasilane panelami fotowoltaicznymi, są więc niezależne energetycznie i ekologiczne. Mierzymy aż 7 parametrów: pH, przewodność, temperaturę, tlen rozpuszczony, zawiesinę, azotany i chlorki. Te dane trafiają bezpośrednio do miejskich systemów. Dzięki nim możemy ostrzegać, reagować i planować działania z wyprzedzeniem.

Tuż za nami znajduje się ujęcie wody do fosy miejskiej. Dlatego właśnie te pomiary są dla nas tak ważne – mówił Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. – Badamy nie tylko parametry wskazane przez mojego przedmówcę. Mierzymy też obecność złotej algi, której występowanie od trzech lat stanowi dla nas realne zagrożenie. Współpracujemy z MPWiK i Uniwersytetem Przyrodniczym, by kontrolować m.in. zasolenie, azot, fosfor, tlen rozpuszczony. Mamy też urządzenia napowietrzające – dwa systemy wspierające fosę miejską. Badamy, by mieć możliwość reakcji i interwencji, zanim dojdzie do kryzysu. Bo dobro Odry, fosy i naszych zbiorników to dobro miasta. Dla nas to sprawa naprawdę poważna.

Dlaczego to ma znaczenie?

Urządzenia będą monitorować wodę w czasie rzeczywistym – dane będą od przyszłego tygodnia udostępniane publicznie, jako część miejskiej polityki otwartości i transparentności. Projekt wpisuje się w strategiczne cele programu Bezpieczny Wrocław, współtworzonego z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, inspirowanego doświadczeniami m.in. Szwajcarii i Szwecji.

Foto: mat. prasowe

Idź do oryginalnego materiału