Jak przypomniał w poniedziałek ZUS, nowy okres świadczeniowy 800 plus rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 r. Zakład przyjmuje tylko elektroniczne wnioski, a wypłaca świadczenia bezgotówkowo – na rachunki bankowe świadczeniobiorców.
Wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej i bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS.
– Składanie wniosków drogą elektroniczną jest bardzo wygodne. Pozwala zaoszczędzić czas i znacznie usprawnia cały proces – ocenił Karol Poznański z biura prasowego ZUS.
Kiedy wypłaty 800 plus?
Jeśli rodzic złożył poprawnie wypełniony wniosek: do 30 kwietnia 2025 r. – otrzyma świadczenie za nowy okres do 30 czerwca 2025 r., czyli bez żadnej przerwy. o ile złoży wniosek od 1 maja do 30 czerwca 2025 r. – wypłata świadczenia będzie zrealizowana w późniejszym terminie, ale rodzic otrzyma ją z wyrównaniem od czerwca 2025 r.
Natomiast jeżeli wniosek zostanie poprawnie złożony po 30 czerwca 2025 r. – świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek.
W przypadku pytań lub jakichkolwiek trudności z obsługą platform elektronicznych warto skorzystać z infolinii ZUS (22) 560 16 00 ZUS lub z pomocy doradców w placówkach terenowych.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko, które nie skończyło 18 lat. Wniosek mogą złożyć rodzice, opiekunowie i osoby sprawujące pieczę zastępczą. Dotychczas ZUS otrzymał już prawie 3,7 mln wniosków.
Celem świadczenia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka i opieką nad nim oraz poprawa warunków bytowych najmłodszych obywateli.
Świadczenie przyznaje się niezależnie od dochodu rodziny, jest ono wolne od egzekucji komorniczej i nie podlega opodatkowaniu.