WindEurope: Europa musi pilnie zmodernizować swoje sieci energetyczne

enerad.pl 1 tydzień temu

Przyczyny kwietniowego blackout’u według WindEurope

28 kwietnia 2024 r. doszło do rozległego blackout’u na Półwyspie Iberyjskim. Rząd Hiszpanii opublikował wyniki śledztwa, z których wynika, iż przyczyną były oscylacje mocy. Śledztwo nie ustaliło jednak, co te zakłócenia wywołało.

Operator systemu przesyłowego Red Eléctrica de España (REE) wcześniej skutecznie radził sobie z podobnymi, a choćby poważniejszymi zakłóceniami. Tym razem jednak wdrożone środki nie zapobiegły przeciążeniom napięciowym. W ich wyniku, zgodnie z obowiązującymi procedurami technicznymi, wiele elektrowni musiało się automatycznie odłączyć od sieci.

Potrzeba odporniejszych i inteligentnych sieci

WindEurope jednoznacznie wskazuje, iż Europa potrzebuje pilnych inwestycji w inteligentne i odporne sieci elektroenergetyczne. Konieczne jest nie tylko ich wzmocnienie, ale także rozbudowa połączeń międzysystemowych oraz poprawa otoczenia regulacyjnego.

Organizacja apeluje o szybkie skalowanie inwestycji na podstawie realistycznych analiz kosztów i dostępności technologii. Wskazuje, iż Europa powinna opierać się na już dostępnych rozwiązaniach – cyfryzacji sieci, magazynach energii i technologiach stabilizacji – zamiast narzucać trudne do spełnienia wymogi techniczne producentom OZE.

Parlament Europejski apeluje o równoważne inwestycje w sieci

19 czerwca 2024 r. Parlament Europejski przyjął raport, w którym wzywa do inwestowania w sieci przesyłowe z taką samą strategiczną wagą, jak w OZE. WindEurope wskazuje, iż obecne wsparcie regulacyjne i zachęty rynkowe są niewystarczające do przyciągnięcia kapitału.

Raport podkreśla znaczenie takich technologii jak synchroniczne kondensatory, statyczne kompensatory synchroniczne oraz inne systemy optymalizacji sieci. Przykłady Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie funkcjonują rynki usług stabilizacji systemu, pokazują, iż adekwatne sygnały rynkowe mogą przyspieszyć rozwój takich rozwiązań.

Rola farm wiatrowych i magazynów energii

WindEurope podkreśla również potencjał nowoczesnych farm wiatrowych w stabilizacji napięcia i częstotliwości sieci. Turbiny wiatrowe mogą świadczyć usługi pomocnicze, a ich pełne umiejętności „formowania sieci” są osiągalne – choć dopiero w perspektywie kilku lat. Wymaga to jednak jasnych i odpowiednich sygnałów rynkowych od operatorów systemów.

Duży potencjał tkwi w łączeniu farm wiatrowych z innymi OZE i magazynami energii. Niestety, nieaktualne regulacje i brak spójnych zasad hamują rozwój tych technologii.

WindEurope ostrzega przed regulacyjną fragmentacją

Organizacja krytycznie ocenia również niedawne opóźnienie rewizji unijnych kodeksów przyłączeniowych. Może to prowadzić do sytuacji, w której krajowi operatorzy systemów przesyłowych będą tworzyć własne, nieskoordynowane przepisy. WindEurope ostrzega, iż taki brak harmonizacji jest szczególnie niebezpieczny w momencie, gdy Europa potrzebuje spójnych, przejrzystych i realistycznych wymagań technicznych.

Zobacz również:
  • Ta wieś w Hiszpanii miała prąd podczas blackoutu. Oto dlaczego
  • Blackout w Hiszpanii: Awaria w stacji transformatorowej w Granadzie źródłem przerwy w dostawie prądu
  • Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Europa musi inwestować w odporność sieci
  • Blackout na Półwyspie Iberyjskim obnażył słabości europejskich sieci energetycznych

Źródło: WindEurope

Idź do oryginalnego materiału