W Polsce żyje ponad pięć milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, którzy również chcą …

migranciwpolsce.pl 5 godzin temu


W Polsce żyje ponad pięć milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, którzy również chcą zagłosować w wyborach!

Tymczasem ich prawa obywatelskie wciąż nie są w pełni przestrzegane – zarówno wybory, jak i spotkania oraz materiały wyborcze wciąż nie są dostępne dla wszystkich.

Wraz z Akcja Demokracja Fundacją to proste i inicjatywą Planeta 2030apelujemy o zapewnianie dostępności materiałów, spotkań i lokali wyborczych po to, aby każdy miał możliwość świadomie wybrać i zagłosować na swojego kandydata lub kandydatkę!

Na stronie https://dostepnewybory.pl przygotowanej przez Akcja Demokracjaznajdziecie link do ankiety do oceny, czy spotkanie przedwyborcze uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Na stronie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskichmożna znaleźć informacje i formularz do monitoringu dostępności lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami.


Dotarcie na spotkania przedwyborcze i wybory osobom z niepełnosprawnością ruchową utrudniają lub uniemożliwiają bariery architektoniczne, np. schody, brak podjazdów, a nawet… dziury w chodniku.

Głusi mają trudność ze śledzeniem spotkań, debat i spotów wyborczych, jeżeli nie są tłumaczone na Polski Język Migowy.

Osobom niewidomym oraz słabowidzącym trudniej jest dotrzeć do informacji i programów wyborczych, gdy nie są stosowane standardy dostępności cyfrowej.

🗟 Osoby z niepełnosprawnością intelektualną i problemami poznawczymi potrzebują programów wyborczych napisanych
w formacie łatwym do czytania i rozumienia (ETR).

Osoby z niepełnosprawnością manualną mogą mieć problem z zagłosowaniem w wyborach, jeżeli nie otrzymają odpowiedniego wsparcia.

Bezpłatny transport do lokalów wyborczych ułatwia dotarcie na wybory osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.

Głosowanie korespondencyjne jest ułatwieniem dla osób, które z powodu niepełnosprawnościnie mogą dotrzeć do lokalu wyborczego.

Osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną lub powyżej 60 r.z. mogą upoważnić osobę (pełnomocnika) do głosowania w ich imieniu.

Art. 29 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych mówi, iż osoby z niepełnosprawnościami mają takie samo prawo jak inni do udziału w polityce i w życiu publicznym. Wspólnie zadbajmy, by było to możliwe.

#WyboryDostępneDlaWszystkich #WyboryPrezydenckie2025 #dostępnośćwyborów








Żródło materiału: Stowarzyszenie MUDITA

Idź do oryginalnego materiału