Nie każda uroczystość tak dobitnie przypomina o ciągłości narodowej tożsamości, o sile wspólnoty i znaczeniu pamięci, jak właśnie obchody Święta Konstytucji 3 Maja.
W Gryfowie Śląskim dzień ten miał nie tylko wymiar symboliczny, ale i bardzo lokalny, osadzony w historii – tej sprzed 234 lat, ale również tej powojennej, jak i tego, co w Polsce i za naszymi granicami dzieje się dziś.
Podczas oficjalnej części obchodów głos zabrał Burmistrz Gryfowa Śląskiego Daniel Koko.
– Dzisiejszy dzień to coś więcej niż kolejna rocznica w kalendarzu. To żywa lekcja historii i odpowiedzialności. Chociaż od tamtego pamiętnego 1791 roku minęło już 234 lata, przesłanie Konstytucji 3 Maja nie straciło nic na aktualności. Była ona aktem odwagi i mądrości próbą ocalenia państwa, którego fundamenty już wtedy zaczynały się chwiać. Nasi przodkowie, autorzy Konstytucji, pokazali, ze odpowiedzialność za wspólne dobro wymaga czasem trudnych decyzji i wielkiej odwagi cywilnej.
Jak wiadomo, Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie tak nowoczesną ustawą zasadniczą. Stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków przypominając, iż troska o kształt życia społecznego i politycznego to obowiązek każdego z nas.
A jeżeli ktoś myśli, iż konstytucje są nudne przypomnę pewną metaforę, która funkcjonuje w obiegu politycznym, iż konstytucje to takie instrukcje obsługi państwa. A wiadomo, jak to jest, kiedy próbujemy coś montować bez instrukcji… „kończy się to zwykle katastrofą”. – mówił Daniel Koko.
W dalszej części przemówienia burmistrz odniósł się do współczesności, podkreślając znaczenie jedności i odpowiedzialności w skali lokalnej.
– Dzisiaj, tak jak wtedy, potrzebujemy tej samej trwałości i troski o Ojczyznę. Nie tylko na wielkiej scenie politycznej, ale także tutaj na naszej, lokalnej gryfowskiej ziemi.
To od nas, od naszej współpracy, od wzajemnego szacunku i odpowiedzialności, zależy, czy uda się budować sprawiedliwą, przyjazną i solidarną wspólnotę. Warto pamiętać, iż w historii Polski brak tej jedności prowadził często do upadku Zamiast podsycać konflikty, które dzieliły, szukajmy tego, co łączy.
W Gryfowie Śląskim w naszej Małej Ojczyźnie budujmy mosty, nie mury. Jak powiedział Józef Piłsudski: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Nie możemy dopuścić, byśmy zapomnieli, skąd pochodzimy, co nas łączy i za co jesteśmy odpowiedzialni. – podkreślał Burmistrz Gryfowa Śląskiego.
W tym roku uroczystość miała także dodatkowy wymiar. Daniel Koko przypomniał, iż rozpoczęła ona cykl wydarzeń związanych z obchodami 80-lecia powrotu tych ziem do Macierzy.
– Dla nas, mieszkańców Gryfowa Śląskiego, to szczególna rocznica, bo wiemy, jaką cenę zapłacili nasi przodkowie. Po wojnie, często nie z własnej woli, porzucali rodzinne strony, by tutaj, na Dolnym Śląsku, zacząć nowe życie. Zasiedlili tę ziemię, zakorzenili się i przez dekady budowali naszą małą społeczność. Dziś to my jesteśmy depozytariuszami ich marzeń o spokojnym, bezpiecznym domu. – wskazywał.
W swoim wystąpieniu burmistrz odniósł się także do 35-lecia samorządu terytorialnego w Polsce – kolejnego jubileuszu przypadającego na rok 2025.
– To właśnie samorząd stał się prawdziwym dowodem na to, iż Konstytucja 3 Maja, ta idea wolności i odpowiedzialności przez cały czas żyje w naszych sercach. Niech więc Konstytucja 3 Maja będzie dla nas nie tylko odległą historią, ale codziennym drogowskazem. Niech przypomina, iż wolność i odpowiedzialność zawsze idą w parze, iż Ojczyzna to nie tylko Warszawa czy Kraków – Ojczyzna to również Gryfów Śląski, nasze wsie, nasze ulice, nasze wspólne marzenia. Życzę nam wszystkim, abyśmy pielęgnowali ducha współpracy, wzajemnego szacunku i odpowiedzialności tak, jak życzyli sobie tego twórcy Konstytucji 3 Maja. – życzył Daniel Koko Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski.
Wieńce i wiązanki kwiatów pod Tablicę Pamiątkową ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej złożyły delegacje Związku Kombatantów, Związku Sybiraków, przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Gryfów Śląski oraz jednostek podległych, przedstawiciele Rady Miejskiej, gryfowskich szkół, przedszkoli i żłobka, partii politycznych, rad sołeckich w osobach Sołtysów, Policji i Straży Pożarnej, a także klubu sportowego Gryf.
[See image gallery at lwowecki.info]