Minister sprawiedliwości: bezpieczeństwo publiczne to priorytet. Ale przestępczość nigdy nie zniknie

6 godzin temu

Seria brutalnych incydentów na Cyprze. Rząd zapowiada wzmocnione patrole i większe zaangażowanie w działania prewencyjne

Bezpieczeństwo publiczne to jeden z najważniejszych priorytetów rządu – zapewnił w poniedziałek minister sprawiedliwości Marios Hartsiotis, odnosząc się do serii morderstw i prób zabójstw, do których doszło w ostatnich dniach na Cyprze.

Po posiedzeniu rządu w pałacu prezydenckim Hartsiotis przyznał, iż jego resort z niepokojem obserwuje rosnącą skalę przestępczości.

„Przestępczość nie zniknie, ale musimy działać każdego dnia”

Oczywiście, bezpieczeństwo publiczne to temat, który nie schodzi z naszej agendy – powiedział Hartsiotis.
Tak samo jak inne kwestie związane z przestępczością, jak migracja, nieletni bez opieki czy brutalne incydenty, jakie obserwowaliśmy w ostatnich dniach.

Minister zaznaczył jednak, iż żadna polityka nie wyeliminuje przestępczości całkowicie: – Mówiłem to wielokrotnie: przestępczość nie zniknie. Ale mamy obowiązek codziennie podejmować działania, by osiągnąć jak najlepsze efekty.

Jego zdaniem niektóre ostatnie akty przemocy mogą nie mieć związku z przestępczością zorganizowaną, ale być wynikiem szerszych problemów społecznych. – To sprawy, które nie dotyczą wyłącznie Ministerstwa Sprawiedliwości, ale także innych resortów i instytucji – podkreślił.

Wizyta prezydenta w Larnace. Część środowisk protestuje

Hartsiotis odniósł się również do piątkowej wizyty prezydenta Nikosa Christodoulidesa w siedzibie policji w Larnace, po serii przestępstw w rejonie Finikoudes. Prezydent ogłosił wtedy wzmocnienie patroli w tej turystycznej części miasta.

Choć minister przebywał wówczas za granicą, zapewnił, iż był na bieżąco informowany o wizycie i decyzjach.

Prezydent jako głowa państwa ma prawo angażować się w sprawy, które uważa za istotne . Jego wizyta pokazała, iż troszczy się o bezpieczeństwo obywateli. W tej sprawie nikt nie jest zbędny – tym bardziej prezydent – dodał.

Nie obyło się jednak bez kontrowersji – ruch polityczny Alma skrytykował działania prezydenta, zarzucając mu „interwencję poza ramami instytucjonalnymi w wymiar sprawiedliwości” i podporządkowanie działań strategii wizerunkowej.

FAQ

Czy na Cyprze wzrasta przestępczość?
Według Ministerstwa Sprawiedliwości liczba poważnych przestępstw budzi niepokój. Władze podkreślają, iż analizują sytuację na bieżąco i wprowadzają odpowiednie środki zapobiegawcze.

Co zmieni wizyta prezydenta w Larnace?
Zapowiedziano m.in. zwiększenie patroli policyjnych w rejonie Finikoudes. Wizyta miała również podkreślić wagę tematu bezpieczeństwa publicznego w polityce rządu.

Dlaczego pojawiła się krytyka wobec prezydenta?
Część środowisk uważa, iż prezydent przekracza granice instytucjonalne, ingerując w sprawy sądownictwa i organów ścigania z pobudek wizerunkowych.

Idź do oryginalnego materiału