Trzy kroki do… przeciwdziałania skutkom suszy, czyli na co i kiedy nie potrzebujesz pozwolenia

2 tygodni temu

IMGW opublikował prognozę na 10 dni (od 15 kwietnia 2025 r.) dla wskaźnika występowania suszy, tzw. współczynnika hydrotermicznego HTC. Wskaźnik ten obliczany jest na podstawie sum opadów i dobowych temperatur powietrza. Nie jest dobrze. Dla zdecydowanej większość obszaru kraju najbliższy okres prognozowany jest jako skrajnie suchy i bardzo suchy. Najwyższy czas zatem zacząć działać.

Krok I. Zanim przystąpisz do realizacji swojego zamierzenia

O retencji piszemy stale i podpowiadamy, co możesz zrobić na swoim terenie, aby zatrzymać wodę. Część z tych działań wymaga zaplanowania, a następnie uzyskania stosownych decyzji administracyjnych. Potem dochodzi czas na wykonanie zamierzenia i okazuje się, iż minął kolejny rok. Ale są różne formy i sposoby zatrzymywania wody na działce. Niektóre z nich możesz wdrożyć od razu.

Nie potrzebujesz żadnych zgód ani pozwoleń, o ile zamierzasz zakupić szczelny zbiornik na deszczówkę, którą będziesz zbierał systemem rynien ze swojego dachu. Budowa przydomowego oczka wodnego – małego, szczelnego zbiornika, który będzie zasilany wodą opadową z rynien też nie wymaga uzyskania żadnych pozwoleń. Podobnie jest przypadku wykonania przegrody na rowie, która pomoże ci zatrzymywać w nim wodę. W realizacji wszystkich powyższych inicjatyw najważniejsze jest to, iż możesz zacząć prace już dziś. Nie czekając na zakończenie długotrwałej procedury administracyjnej, gwałtownie i zgodnie z przepisami.

W przypadku zatrzymania wody w rowie warunkiem zwolnienia z konieczności uzyskania zgody jest zasięg oddziaływania twoich zabiegów – nie może on wykraczać poza granice terenu, którego jesteś właścicielem, chyba iż posiadasz pisemną zgodę posiadaczy gruntów objętych oddziaływaniem.

Ten szczególny przypadek retencji opisaliśmy w artykule: Trzy kroki do… retencji, na którą nie trzeba pozwolenia wodnoprawnego.

Pamiętaj!
Każda z wymienionych powyżej czynności zwiększa zasoby wody na twojej działce i nie potrzeba na nią pozwolenia wodnoprawnego.

Krok II. Niezbędne dokumenty

Nie musisz posiadać zgłoszenia ani pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie czynności zmierzających do retencjonowania wody na swojej działce, o ile jest to:

  • zakup i instalacja zbiornika na deszczówkę;
  • budowa niewielkiego, szczelnego zbiornika, zasilanego wodą opadową;
  • zatrzymywanie wody w rowach;
  • zatrzymanie wody w obiektach drenarskich.

Jedynie przebudowa rowów lub obiektów drenarskich w celu zatrzymania wody wymaga powiadomienia adekwatnego organu Wód Polskich – najbliższego Nadzoru Wodnego – przed wykonaniem tych czynności. Szczegółowe informacje znajdziesz w Trzy kroki do… retencji, na którą nie trzeba pozwolenia wodnoprawnego.

Pamiętaj!
Zatrzymanie wody w rowie niekoniecznie wymaga budowy urządzenia piętrzącego. Zatrzymanie jest czynnością i do ciebie należy decyzja, jak ją wykonasz.

Krok III. Roboty i eksploatacja

Możesz przystąpić do realizacji prac związanych z zatrzymywaniem wody. Czynności te zwykle nie wymagają dużych nakładów finansowych, a jedynie ciężkiej pracy fizycznej. Niemniej efekt będzie wart tych wysiłków. I możesz potraktować je jako godziny spędzone na siłowni.

Pobierz w pdf

Idź do oryginalnego materiału