„Jedno miasto – wspólna energia” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczne Święto Kielc. W ten weekend (26-28 czerwca) stolica województwa świętokrzyskiego zmienia się w wielobarwną scenę pełną wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywkowych.
Tegoroczne dni miasta zainaugurowane zostaną interaktywnym projektem artystycznym „Sztuka po sąsiedzku”, który w swoim założeniu ma połączyć w przestrzeni miejskiej różne dziedziny twórczości. Jak jednak przekonuje Tomasz Porębski, zastępca prezydenta Kielc, świętowanie trwa od samego rana.
– Rozpoczął się już jarmark na ul. Sienkiewicza, zaś na Placu Wolności stanęło wesołe miasteczko. Razem z naszym partnerem motoryzacyjnym zapraszamy też na bardzo interesującą strefę bezpieczeństwa przy pomniku Henryka Sienkiewicza. Już dzisiaj tych atrakcji z pewnością nie zabraknie. Zapraszamy też na klimatyczny koncert do Pałacyku Zielińskiego, który jak co roku poprzedzi wręczenie nagród osobom zasłużonym dla kieleckiej kultury – mówi Tomasz Porębski.
Sobota upłynie pod znakiem atrakcji dla najmłodszych. Nie zabraknie tradycyjnego, bajkowego korowodu z udziałem artystów Kieleckiego Teatru Tańca. Start przy pomniku Henryka Sienkiewicza zaplanowano na godzinę 14:15.
– Biorąc pod uwagę pogodę i ten zapowiadany upał, tematyka trochę przekorna, bo w korowodzie przejdą tancerze w kostiumach ze spektaklu „Królowa Śniegu”. Może dzięki temu uda nam się trochę ochłodzić atmosferę. Tak jak w poprzednich latach na rynku będziemy mieli mały przystanek i zachęcimy mieszkańców do wspólnej zabawy tanecznej – przekonuje wiceprezydent.
Następnie uczestnicy przejdą na Plac Artystów, który stanie się sceną dla wychowanków kieleckich szkół tańca. Ponadto w Parku Miejskim odbędzie się tradycyjne Święto Wody z możliwością pływania kajakami po stawie i koncertem zespołu Dżem, zaś na Placu Literatów powstanie specjalna strefa zabaw.
– W sobotę będzie za nią odpowiadało Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Wzgórze Zamkowe. Z kolei w niedzielę Energetyczne Centrum Nauki i tam naprawdę będzie bardzo dużo ciekawych rzeczy przygotowanych dla naszych najmłodszych – informuje Tomasz Porębski.
Wiele będzie działo się też na Rynku. W sobotę na godz. 16:30 zaplanowano początek gali ogólnopolskiego konkursu dla młodych artystów „Scena dla Ciebie”. Po niej swoje największe hity zaśpiewa Natalia Szroeder. W niedzielę najpierw na głównej scenie Święta Kielc zagra „Największy Zespół Rockowy”, a gwiazdą finału będzie raper Fukaj.
– To jest artysta, który został wybrany w konsultacjach z naszymi najmłodszymi mieszkańcami. Wcześniej zawsze zwracali uwagę, iż Święto Kielc jest fajne, ale nie za bardzo widzą tam coś dla siebie. Uwzględniliśmy ich głos i właśnie Fukaj zakończy święto Kielc na Rynku – tłumaczy zastępca prezydenta.
Wydarzenia w ramach Święta Kielc odbywać będą się także poza ścisłym centrum miasta. Wielbiciele natury będą mogli na przykład bezpłatnie odwiedzić Ogród Botaniczny i wziąć udział w VII Kieleckim Święcie Róż. Alternatywną ofertę przygotowała też Baza Zbożowa, gdzie odbędą się m.in. VI Kieleckie Prezentacje Komiksowe, widowiskowe wypalanie ceramiki oraz koncerty muzyki alternatywnej i hip-hopowej.
Pełny harmonogram Święta Kielc można znaleźć na stronie internetowej.

1 godzina temu






![Trener Michał Kraszewski zostaje w Stomilu [WIDEO]](https://static.olsztyn.com.pl/static/articles_photos/47/47362/5e44ef88c5bb1cd66bd37bf00b71858e_220x165.jpg)
![Potężny gracz światowego cargo na Podkarpaciu. Boeing 747 National Airlines wylądował w Jasionce [ZDJĘCIA]](https://static2.halorzeszow.pl/data/articles/xga-16x9-potezny-gracz-swiatowego-cargo-na-podkarpaciu-boeing-747-national-airlines-wyladowal-w-jasionce-zd-1782483896.jpg)



