Tarnowscy radni apelują w sprawie zwolnień w Poczcie Polskiej. „Chodzi o byt mieszkańców”

miastoiludzie.pl 2 dni temu

Radni Powiatu Tarnowskiego przyjęli we wtorek apel w sprawie zapowiadanych zwolnień w Poczcie Polskiej. Zdaniem inicjatorów, chodzi o obronę miejsc pracy mieszkańców regionu. Opozycja ma wątpliwości co do zasadności takiej inicjatywy.

Na sesji Rady Powiatu Tarnowskiego radni przyjęli apel dotyczący sytuacji pracowników Poczty Polskiej, w związku z planowanymi masowymi zwolnieniami w spółce. Jak informuje starosta tarnowski, do władz powiatu już napływają sygnały, iż pracownicy poczty otrzymują wypowiedzenia.

Jest to apel przede wszystkim mieszkańców powiatu tarnowskiego, osób które pracowały lub jeszcze pracują w Poczcie Polskiej i po prostu obawiają się o swoje miejsca pracy, o swój byt – mówi Michał Mitoraj, radny i inicjator apelu. – Postanowiliśmy, iż jako klub Prawa i Sprawiedliwości złożymy taki apel do wszystkich instytucji, które mogą w tym temacie pomóc – dodaje.

Apel ma trafić m.in. do ministerstw, wojewody i innych samorządów, które mogłyby wyrazić swoje poparcie dla zatrudnionych w Poczcie Polskiej. Według oficjalnych zapowiedzi, w najbliższym czasie pracę w tej państwowej spółce może stracić choćby 8,5 tysiąca osób. Poczta Polska ogłosiła Program Dobrowolnych Odejść, a także planuje zwolnienia grupowe.

Apel został złożony 15 kwietnia do kancelarii Rady Powiatu Tarnowskiego przez klub radnych PiS, a podczas sesji przedstawił go Michał Mitoraj. Nie wszyscy radni byli jednak przekonani co do zasadności takiego działania.

Samorząd nie ma wpływu na funkcjonowanie Poczty Polskiej, to nie jest nasze zadanie. Uważam, iż nie powinniśmy być wciągani w tego typu polityczne działania – komentował radny Marek Podraza.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Zbigniew Karciński, który przypominał, iż problemy finansowe Poczty Polskiej nie są nowością, a instytucja od lat generuje straty. Zwrócił też uwagę, iż treść apelu nie była wcześniej konsultowana z radnymi opozycji.

Ostatecznie apel został jednak przyjęty. Za jego przyjęciem głosowało 20 radnych, 8 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny.

Tekst i fot. (Smol)

Idź do oryginalnego materiału