– Przede wszystkim zmieniona będzie nazwa urzędu. Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, będzie Rzecznik Praw Przedsiębiorców.
Tym samym ochroną rzecznika będą objęci nie tylko mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, ale również duzi przedsiębiorcy, także rolnicy, którzy prowadzą w tej chwili działalność gospodarczą, a którzy z mocy obowiązującej ustawy są wyłączeni i nie możemy im udzielać pomocy – mówi agencji Newseria Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. – Również wolne zawody, jak adwokaci, notariusze, agenci ubezpieczeniowi, to są również osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, ale nie są wpisane np. do CEIDG, więc dzisiaj im również nie jesteśmy w stanie pomóc.
Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone
Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku MŚP. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek.
Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych. W projekcie ustawy jest mowa także o objęciu ochroną rzecznika wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego do spółki wkład, którego przedmiotem jest świadczenie pracy lub usług, czy komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej.
Będziemy mogli przygotowywać projekty aktów normatywnych
Organ uzyska również możliwość powoływania pełnomocników, w tym ds. Unii Europejskiej, co pozwoli być na bieżąco z wydarzeniami z Brukseli. Ustawa przewiduje także rozszerzenie współpracy z instytucjami unijnymi w celu ochrony praw przedsiębiorców. To jednak nie koniec ważnych zmian.
– Będziemy mogli przygotowywać projekty aktów normatywnych, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w aspektach, w których będę widziała jakieś problemy zgłaszane przez przedsiębiorców. Będę mogła przygotowywać te akty i przesyłać je do Rady Ministrów bądź do odpowiednich ministerstw, które mają uprawnienia do tego, żeby podjąć cały proces legislacyjny – podkreśla Agnieszka Majewska. – To jest bardzo ważna zmiana, bo tego nam brakuje.
Rzecznik będzie także opiniować wszystkie akty prawne dotyczące działalności firm.
– w tej chwili jest tak, iż ministerstwa przesyłają nam projekty aktów do zaopiniowania, ale nie wszystkie to robią. o ile zmieni się ustawa, ten obowiązek będzie, więc każdy minister, o ile będzie wchodziła jakakolwiek zmiana dotycząca prowadzenia działalności gospodarczej, będzie zobowiązany przesłać nam ten projekt do zaopiniowania – wyjaśnia Majewska.
Jak zapewnia, zmiana ustawy i rozszerzenie kompetencji rzecznika nie spowoduje osłabienia funkcji ochronnej wobec mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy potrzebują największego wsparcia przedstawicieli instytucji. Duże firmy jednak również mierzą się z kłopotami, zwłaszcza w sprawach legislacyjnych.