Szkoła Rycerska prowadzona przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej otrzymała w piątek (2 maja) imię „1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego”.
Formacja działa od około 30 lat, ma wyposażenie w postaci strojów i uzbrojenia od czasów Mieszka I po kawalerię z początku XX wieku.
Karol Bury kasztelan chorągwi powiedział, iż koronacja Bolesława Chrobrego była symbolem wielkości, potęgi, samodzielności i suwerenności naszego państwa, a Sandomierz jako miasto królewskie jest tym bardziej zobowiązany do podkreślania tego historycznego wydarzenia. Dodał, iż szkoła rycerska będzie prawdziwym pomnikiem tego faktu.
-Jest to pomnik trwały, który będzie tętnić życiem. To tu realizowane są szkolenia naszych łuczników, szermierzy, muzyków, tu realizowane są nasze spotkania oraz regularne zajęcia sportowe, ponieważ dbamy o kondycję naszych rekonstruktorów i mamy bardzo dobrze wyposażoną siłownię – dodał kasztelan.
W uroczystym nadaniu szkole imienia uczestniczył biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz, który stwierdził, iż placówka jednoczy i wychowuje.
-Cieszę się, iż w naszym mieście są tacy ludzie i jest takie miejsce, z którego jesteśmy dumni i które daje nadzieje na przyszłość – powiedział biskup ordynariusz.
Burmistrz Paweł Niedźwiedź także podkreślał dumę z działania Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która poprzez swoje inscenizacje historyczne przyczynia się do promocji, Sandomierza, ale – jak stwierdził- to nie są tylko rekonstrukcje historyczne, bo te działania nierozerwalnie łączą się z uczeniem i propagowaniem postaw patriotycznych. To jest stwarzanie możliwości młodym ludziom do tego, aby spędzali czas inaczej niż przy ekranach telefonów i komputerów.
Uroczystość nadania imienia uświetnił zespół muzyki dawnej działający przy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.






