
Ewa Zajączkowska-Hernik
Europosłanka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik ogłosiła powstanie stowarzyszenia Ruch Biało-Czerwonych. Jak podkreśliła podczas konferencji prasowej w Warszawie, inicjatywa ma integrować osoby zaangażowane społecznie i promować działania na rzecz polskiego interesu.
– Chcemy budować ducha narodu, który stoi za sobą murem. Polska ma być dumna, silna, skuteczna, pragmatyczna i bezpieczna – powiedziała europosłanka. Dodała, iż do stowarzyszenia dołączyli m.in. przedsiębiorcy, samorządowcy, prawnicy, menedżerowie oraz osoby działające w organizacjach wspierających Polaków.
Zajączkowska-Hernik zaznaczyła, iż Ruch Biało-Czerwonych ma charakter obywatelski i jest otwarty dla osób chcących aktywnie działać na szczeblu lokalnym. Poinformowała również, iż do prowadzonych przez nią wcześniej „Drużyn Ewy” zapisało się ponad cztery tysiące osób, a podobnym zainteresowaniem cieszy się nowe stowarzyszenie.
Europosłanka zapewniła, iż pozostaje związana z Konfederacją i zamierza przez cały czas wspierać ugrupowanie w kolejnych wyborach. Stowarzyszenie, którego została prezesem, zostało zarejestrowane 3 czerwca.
Inicjatywa spotkała się z różnymi reakcjami wśród polityków Konfederacji. Poseł Grzegorz Płaczek z Nowej Nadziei ocenił, iż może ona stanowić konkurencję dla jego partii. Z kolei wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Tuduj przyjął jej powstanie z aprobatą.
Sprawa ma również związek z wcześniejszym przejściem Zajączkowskiej-Hernik do frakcji Patrioci dla Europy w Parlamencie Europejskim. Rzecznik Konfederacji Wojciech Machulski stwierdził, iż europosłanka sama wykluczyła się z Nowej Nadziei. Ona sama odrzuca tę interpretację, podkreślając, iż została formalnie wykreślona z listy członków partii.







![Kosmiczny spektakl nad Ostrołęką. Zobacz wyjątkowe zdjęcia Czytelnika [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/img_1941.jpg)

