Rekordy produkcji PV i najniższe od miesięcy ceny energii w Europie – maj 2025 zaskoczył rynek

enerad.pl 1 miesiąc temu

Ceny energii elektrycznej w Europie – najniżej od miesięcy

Według analizy AleaSoft Energy Forecasting, w maju 2025 roku większość głównych europejskich rynków energii elektrycznej odnotowała najniższe poziomy cen od co najmniej listopada 2024 roku. Przykładowo, we Francji (EPEX SPOT) średnia miesięczna cena była najniższa od czerwca 2020 roku. Na rynku MIBEL (Hiszpania i Portugalia), IPEX (Włochy) czy EPEX SPOT (Holandia) ceny spadły do poziomów niewidzianych od maja ubiegłego roku.

W Niemczech i Belgii były to odpowiednio najniższe ceny od czerwca i sierpnia 2024 roku. W Wielkiej Brytanii (N2EX) oraz krajach nordyckich (Nord Pool) – od września i listopada 2024 r.

W większości analizowanych rynków ceny miesięczne były poniżej 70 euro/MWh, co oznacza znaczący spadek kosztów energii dla odbiorców hurtowych i potencjalnie również dla konsumentów końcowych w kolejnych miesiącach.

Rekordowa produkcja fotowoltaiki i wzrost wiatru

Maj był miesiącem wyjątkowym dla OZE. Fotowoltaika osiągnęła najwyższy miesięczny poziom produkcji w historii we Francji, Niemczech, Portugalii i Włoszech. Wzrosty wynikały zarówno z większego nasłonecznienia, jak i rosnącej liczby zainstalowanych instalacji PV w Europie.

Również produkcja energii z wiatru wzrosła w ujęciu rocznym w wielu krajach, choć w porównaniu do kwietnia odnotowano spadki. Oznacza to, iż OZE zdominowały miks energetyczny Europy w maju, co w połączeniu z niższym zapotrzebowaniem wpłynęło na spadek cen.

Spadek zapotrzebowania i stabilizacja na rynkach gazu i CO₂

Zapotrzebowanie na energię elektryczną spadło w większości państw europejskich, zarówno w porównaniu do maja 2024 r., jak i do kwietnia 2025. To efekt łagodnych temperatur i rosnącej efektywności energetycznej.

Ceny gazu ziemnego (kontrakty TTF Front-Month) na rynku ICE utrzymały się na poziomie zbliżonym do kwietniowego – ok. 35,30 euro/MWh. Tymczasem ceny uprawnień do emisji CO₂ (kontrakt grudzień 2025) wzrosły względem kwietnia, choć bez gwałtownych zmian. Brent osiągnął zaś najniższą średnią miesięczną cenę od marca 2021 roku.

Zobacz również:
  • Ceny energii w Europie najwyższe od 2023 roku. Średnio ponad 85 €/MWh
  • Ujemne ceny energii zmieniają rynek PPA. Raport Pexapark ujawnia skalę problemu

Źródło: AleaSoft

Idź do oryginalnego materiału