Rafał Trzaskowski w Skierniewicach: „Nie damy się podzielić. Pod biało-czerwoną zmieścimy się wszyscy”

opowiecie.info 5 godzin temu

Relacja z ostatniego wiecu przed ciszą wyborczą, 16 maja 2025. W piątkowy wieczór Skierniewice stały się ostatnim przystankiem na trasie Rafała Trzaskowskiego przed ciszą wyborczą. Kandydat na prezydenta Rzeczypospolitej spotkał się z mieszkańcami województwa łódzkiego, by podsumować kampanię i po raz ostatni przed głosowaniem zaapelować o udział w wyborach. – „Przed nami ostatnie godziny do ciszy wyborczej. Bardzo ważne, pracujemy non-stop” – rozpoczął energicznie, podkreślając intensywność końcówki kampanii.

Polska, która łączy

W swoim przemówieniu Trzaskowski konsekwentnie budował wizję Polski zjednoczonej, solidarnej i sprawiedliwej. – Czy będziemy mieli wrzaski, krzyki, podziały, czy będziemy mieli spokojną, racjonalną rozmowę? – pytał retorycznie, wskazując na wybór, przed którym stoją wyborcy. Odrzucenie polityki opartej na kłótni i hejcie było jednym z głównych tematów wiecu.

Nawiązując do symboliki narodowej, Trzaskowski zwrócił się do tłumu: – Podnieście w górę biało-czerwone. Chcę wam powiedzieć jedną rzecz – pod biało-czerwoną zmieścimy się wszyscy. I dodawał: – Nie damy się podzielić na prawicę i lewicę. Wszyscy jesteśmy patriotami.

Rozliczenie przeszłości i spojrzenie w przyszłość

Trzaskowski mocno uderzył w poprzednią władzę, przypominając o potrzebie rozliczenia jej działań: – Trzeba rozliczyć wszystkie draństwa, łamanie prawa, rozkradanie Polski – mówił z determinacją, wskazując, iż tylko zamknięcie tego rozdziału pozwoli iść dalej. Odnosił się również do wydarzeń z przeszłości, które – jego zdaniem – zostały cynicznie wykorzystane do politycznych celów, jak katastrofa smoleńska: – Uknuli na tym teorie spiskowe po to, żeby nas dzielić.

Dziesięć priorytetów – „Dekalog Trzaskowskiego”

W przemówieniu pojawiło się również konkretne przesłanie programowe. Trzaskowski przedstawił dziesięć najważniejszych postulatów, wśród których znalazły się m.in.:

  • 5% PKB na obronność„Musimy być bezpieczni i wzmacniać naszą wschodnią granicę”

  • Zdrowy rozsądek jako naczelna zasada prezydentury

  • Liberalizacja prawa aborcyjnego„Kobiety muszą mieć prawo decydować o swoim zdrowiu i życiu”

  • Rozliczenie nadużyć poprzedniej władzy

  • Fundusz Prezydencki wspierający równość między miastami i miasteczkami

  • Wsparcie dla przedsiębiorców i deregulacja

  • Nowoczesna edukacja, dostęp do opieki zdrowotnej i komunikacji publicznej

  • Równość szans – bez względu na pochodzenie, poglądy czy orientację

  • Wiarygodność i doświadczenie jako fundament prezydentury

  • Polska jako kraj współpracy, a nie konfliktu

Historie, które budują kampanię

Trzaskowski przywoływał historie osób, które spotkał podczas ośmiomiesięcznej kampanii – od lekarki słyszącej, iż powinna wyjechać z Polski, przez młodą dziewczynę z tęczową flagą, po matkę niepełnosprawnego chłopca z Torunia: – To są głosy właśnie o Polsce, która łączy. To są głosy o Polsce, z której wszyscy możemy być dumni.

Zwrócił się też bezpośrednio do wyborców: – Co powiecie swoim dzieciom, swoim wnukom, o ile zapytają się, co zrobiliście, żeby Polska była silna?. Apelował o pełną mobilizację i obecność przy urnach: – Nie bądźcie obojętni. Wszyscy musimy się zaangażować.

„Wygra Polska, która łączy”

Na zakończenie wiecu, przy gromkich brawach i uniesionych biało-czerwonych flagach, Trzaskowski podkreślił: – o ile pójdziemy razem na wybory, o ile nikt nie będzie obojętny, to wygra cała Polska. Po tych słowach na scenie pojawiła się Małgorzata Trzaskowska, którą publiczność przywitała owacyjnie.

Wiec w Skierniewicach był nie tylko zamknięciem kampanii Rafała Trzaskowskiego, ale też symbolicznym manifestem jego politycznego credo: wiary w jedność, odpowiedzialność, współpracę i siłę wspólnoty.

Do urn, dla Polski, która łączy.

Idź do oryginalnego materiału