Premierzy prowincji radzą nad przyszłością gospodarki

bejsment.com 4 godzin temu

W Muskoka w Ontario rozpoczęło się trzydniowe spotkanie premierów kanadyjskich prowincji. Główne tematy to napięcia handlowe ze Stanami Zjednoczonymi, groźba nowych ceł, a także wewnątrzkrajowe bariery handlowe i kwestie dotyczące suwerenności gospodarczej. Spotkanie odbywa się w kluczowym momencie dla relacji kanadyjsko-amerykańskich.

Premier Ontario Doug Ford, pełniący przez ostatni rok funkcję przewodniczącego Rady Federacji, jest gospodarzem spotkania. W wydanym oświadczeniu podkreślił, iż celem jest „wspólne wypracowanie odpowiedzi na najnowsze zagrożenia ze strony prezydenta Trumpa” oraz pełne wykorzystanie potencjału kanadyjskiej gospodarki.

Groźba 35-procentowych ceł

Relacje handlowe z USA są napięte od czasu czerwcowego szczytu G7, na którym prezydent Donald Trump i premier Mark Carney zapowiedzieli osiągnięcie nowego porozumienia do 21 lipca. Termin został jednak przesunięty na 1 sierpnia – tego dnia Trump grozi nałożeniem 35-procentowych ceł na wszystkie towary z Kanady.

Sekretarz handlu USA Howard Lutnick powiedział w niedzielę w programie „Face the Nation”, iż w tej chwili około 75 proc. kanadyjskich i meksykańskich towarów trafia do USA bez ceł, ale jego zdaniem „Kanada nie jest otwarta”.

– Muszą otworzyć swój rynek. W przeciwnym razie zapłacą – dodał, zapowiadając również renegocjację umowy CUSMA w przyszłym roku.

Rurociągi, drewno i wewnętrzne bariery

W trakcie rozmów premierzy będą także zabiegać o wsparcie dla kluczowych projektów infrastrukturalnych. Priorytety to m.in. budowa rurociągów i rozwój górnictwa w regionie Ring of Fire w Ontario.

Premier Alberty Danielle Smith i Doug Ford podpisali niedawno memorandum dotyczące wspólnych projektów transportowych między prowincjami. Jednocześnie apelują do Carney’a o uchylenie niektórych przepisów energetycznych, takich jak zakaz tankowania na zachodnim wybrzeżu, limity emisji czy cele zerowej emisji netto.

Premier Kolumbii Brytyjskiej David Eby chce z kolei równouprawnienia w traktowaniu poszczególnych branż.

– Drewno iglaste zasługuje na tyle samo uwagi, co części samochodowe z Ontario – podkreśla.

Z kolei premier Nowej Szkocji Tim Houston przekonuje, iż usuwanie barier w handlu między prowincjami to skuteczna odpowiedź na zagrożenia ze strony USA.

– Potrzebujemy ekspansji na inne rynki i przełamywania wewnętrznych ograniczeń – oświadczył.

Głos rdzennych narodów

W poniedziałek premierzy spotkali się z przedstawicielami Pierwszych Narodów, Rady Narodowej Metysów i Stowarzyszenia Kobiet Rdzennych Kanady. Społeczności te obawiają się, iż przyspieszanie projektów w „interesie narodowym” będzie odbywać się bez ich udziału i zgody. Premier Carney już wcześniej usłyszał od wodzów obawy o pomniejszanie praw rdzennych ludów.

Premierzy przyznają, iż nie można realizować dużych inwestycji bez rzetelnych konsultacji.

„Kapitan Kanada”

Spotkanie premierów odbywa się również w cieniu zmiany przewodnictwa w Radzie Federacji – funkcja rotuje między prowincjami. Jednak, jak zauważają obserwatorzy, Doug Ford – mimo formalnego zakończenia kadencji – nie zamierza usuwać się w cień.

Jako lider najludniejszej prowincji, Ford zbudował silną relację z Carneyem i zyskał medialną rozpoznawalność w USA, gdzie często występuje jako obrońca kanadyjskich interesów. Zyskał przydomek „Kapitan Kanada”, który stał się atutem jego kampanii reelekcyjnej. W walce z cłami i Donaldem Trumpem uczynił z siebie twarz oporu – i wyborcy przyznali mu trzecią z rzędu większość.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału