PPEJ 2025: co się zmieni w planie budowy polskich elektrowni jądrowych?

enerad.pl 1 tydzień temu

Celem aktualizacji jest przyspieszenie wdrażania atomu

Zgodnie z informacją zawartą w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, projekt uchwały dotyczącej aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) ma zostać przyjęty w III kwartale 2025 roku. Za przygotowanie dokumentu odpowiada Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu.

Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę 6–9 GW mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej przy wykorzystaniu dużych reaktorów wodnych. Potrzeba aktualizacji wynika z konieczności przyspieszenia działań wdrożeniowych w obszarze atomu w Polsce.

Energia jądrowa ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne

Jak wskazano w dokumentach, wdrożenie energetyki jądrowej pozwoli znacząco zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa. Ma to nastąpić poprzez dywersyfikację zarówno źródeł paliwa w elektroenergetyce, jak i kierunków dostaw energii pierwotnej.

Kolejnym celem jest zastąpienie wysłużonych i wysokoemisyjnych jednostek konwencjonalnych nowymi, zeroemisyjnymi blokami jądrowymi. Dzięki temu polski system elektroenergetyczny ma być bardziej odporny na regulacje klimatyczne związane z redukcją emisji CO2 i innych zanieczyszczeń.

Harmonogram budowy pierwszej i drugiej elektrowni

Zgodnie z założeniami, pierwszy blok elektrowni jądrowej w Polsce, zlokalizowanej na Pomorzu, ma rozpocząć produkcję energii w 2036 roku. W latach 2037–2038 planowane jest oddanie kolejnych bloków, a od 2039 roku cała elektrownia ma działać w ramach Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Dodatkowo, w 2025 roku ma zostać przeprowadzony wstępny screening lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej. Budowa jej pierwszego bloku miałaby się rozpocząć w 2032 roku. Preferowane lokalizacje to Bełchatów i Konin.

Wybór partnera strategicznego do budowy drugiej elektrowni przewidziany jest na przełom 2026 i 2027 roku. Rozruch pierwszego bloku tej inwestycji ma nastąpić w 2040 roku, a w 2043 roku cała druga elektrownia powinna już pracować na potrzeby KSE.

Co się zmieniło w nowym PPEJ?

W porównaniu do wersji z 2020 roku, aktualizacja PPEJ obejmuje zmiany w kilku kluczowych obszarach. Zmieniono harmonogram realizacji programu oraz sposoby finansowania budowy elektrowni jądrowych. Uaktualniono również plany dotyczące rozbudowy infrastruktury technicznej oraz zaangażowania polskiego przemysłu.

Znaczną wagę przywiązano także do kwestii komunikacji i edukacji społecznej dotyczącej energii jądrowej. Pomimo zmian w szczegółach, podstawowe założenia, cele oraz kierunki działań PPEJ pozostały bez zmian.

Zobacz również:
  • Aktualizacja PPEJ: Pierwsza polska elektrownia jądrowa ruszy w 2036 roku. Bełchatów i Konin na czele wyścigu o lokalizację drugiej elektrowni
  • Energia jądrowa wraca do łask. UE planuje inwestycje 241 mld euro do 2050 roku
  • PGE i Enea mogą badać lokalizacje pod drugą elektrownię jądrową – ale bez gwarancji udziału w inwestycji
  • PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Idź do oryginalnego materiału