Ponad 1,5 mln prosumentów w Polsce. Czy sieć to wytrzyma?

enerad.pl 1 tydzień temu

Rekordowy wzrost liczby prosumentów i wyzwania dla sieci

Według danych Agencji Rynku Energii, na koniec I kwartału 2025 roku liczba prosumentów w Polsce przekroczyła 1,54 mln. Oznacza to wzrost o 11,49% względem końca 2023 roku. Tak szybki rozwój mikroinstalacji prosumenckich, choć najważniejszy dla transformacji energetycznej, stanowi coraz większe wyzwanie dla krajowej infrastruktury elektroenergetycznej.

Rosnąca produkcja energii w miejscu jej zużycia wymaga dostosowania sieci, rozwijania lokalnych magazynów energii oraz wdrażania elastycznych rozwiązań systemowych. Brak takich działań może prowadzić do sytuacji podobnej jak na Cyprze, gdzie z powodu przeciążenia sieci rząd ogranicza działanie instalacji fotowoltaicznych – nie tylko dużych wytwórców, ale i zwykłych prosumentów.

Najdłuższy dzień w roku a fotowoltaika

21 czerwca 2025 roku słońce świeciło przez 16 godzin i 47 minut – to aż o 9 godzin i 5 minut dłużej niż w najkrótszym dniu 2024 roku. Noc trwała zaledwie nieco ponad 6,5 godziny. Choć najdłuższy dzień roku nie zawsze oznacza największą produkcję energii z fotowoltaiki, to dla wielu prosumentów był to czas wzmożonej autokonsumpcji. Wykorzystywanie energii na bieżąco staje się koniecznością, szczególnie w okresach, gdy produkcja znacznie przewyższa standardowe zapotrzebowanie.

Magazyny energii i sieć

MKiŚ poinformowało, iż dynamiczny rozwój widać również w liczbie magazynów energii – w ciągu 2024 roku ich liczba wzrosła z 10 197 do 46 976, co stanowi wzrost aż o 360%. Tak gwałtowny przyrost świadczy o rosnącym znaczeniu technologii magazynowania w gospodarstwach domowych. Magazyny umożliwiają bieżące wykorzystanie energii z OZE i ograniczają ryzyko przeciążenia lokalnej sieci, szczególnie w okresach wysokiej produkcji energii słonecznej.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wskazuje, iż prosumenci są kluczowym elementem transformacji energetycznej. Fundusz Wsparcia Energetyki, z budżetem 70 mld zł, wspiera m.in. modernizację sieci elektroenergetycznych, by umożliwić lepsze przyłączenie prosumentów.

Nowe zasady rozliczeń i ulgi podatkowe

Z końcem 2024 roku weszły w życie zmiany w systemie net-billing. Wartość depozytu prosumenckiego została podniesiona o 23%, a przypisanie go do konta prosumenta następuje w kolejnym miesiącu. Dodatkowo zwiększono zwrot nadpłaty za niewykorzystaną energię z 20% do 30% przy przejściu z miesięcznej ceny energii (RCEm) na godzinową (RCE).

Punkt kontaktowy dla prosumentów

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka ogłosił powstanie Krajowego Punktu Kontaktowego ds. OZE. Jego zadaniem jest udzielanie informacji, wsparcia i wyjaśnianie procedur związanych z inwestowaniem w odnawialne źródła energii.

Zobacz również:
  • Znowu za dużo prądu. PSE wyłączyły OZE, ale będą rekompensaty
  • Fotowoltaika z magazynem energii – droga do niezależności czy ryzykowna inwestycja?
  • Straty tysięcy złotych. Fotowoltaika w Wielkopolsce blokowana częściej niż w innych regionach

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Idź do oryginalnego materiału