W konferencji biorą udział przedstawiciele administracji publicznej, samorządów, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich oraz sektora budowlanego. Wydarzenie ma bogaty program merytoryczny obejmujący m.in. finansowanie modernizacji, odnawialne źródła energii, renowacje zabytków, cyfryzację danych budowlanych oraz rozwój kompetencji w branży.
Silnym akcentem w programie konferencji są działania realizowane w stolicy Wielkopolski. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w swoim wystąpieniu przypomniał o zrealizowanych inwestycjach, które łączą rozwój z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego.
– Tylko w ostatnich latach przeznaczyliśmy 220 mln złotych na renowację budynków, z czego 60 mln pochodziło ze środków resortowych. Odnowiliśmy 50 kamienic, zmodernizowaliśmy centrum i Stary Rynek. To inwestycje, które mają nie tylko wymiar materialny, ale i społeczny – zaznaczył prezydent.
Miasto Poznań aktywnie uczestniczy w merytorycznej części wydarzenia. Jacek Maleszka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków prezentuje strategie ochrony i adaptacji zabytków do współczesnych potrzeb. Piotr Sobczak z Wydziału Urbanistyki i Architektury przedstawia miejskie narzędzia cyfryzacji zasobów budowlanych, a Szymon Błażek z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych dzieli się doświadczeniami w zakresie modernizacji lokali komunalnych i wdrażania dobrych praktyk w renowacjach.
W ramach konferencji wręczono również nagrody w konkursie Ministra Rozwoju i Technologii „Z pasją do budynków – polskie renowacje i innowacje”. Uhonorowano projekty, które w sposób nowatorski łączą poszanowanie dziedzictwa z wymaganiami współczesnego budownictwa. Szczególną uwagę poświęcono też wyróżniającym się realizacjom rewitalizacyjnym z terenu Wielkopolski.
Konferencja potrwa kilka dni, a jej efektem ma być zbiór rekomendacji dla polityki publicznej oraz wymiana doświadczeń, które posłużą dalszej transformacji polskiego sektora budowlanego w duchu zrównoważonego rozwoju.