Pojemność magazynów energii w Niemczech wzrosła o 150% w 2 lata

enerad.pl 1 tydzień temu

Dominacja systemów domowych w niemieckiej pojemności magazynowej

Według danych platformy Battery Charts, prowadzonej przez instytuty Uniwersytetu RWTH Aachen, całkowita pojemność magazynów bateryjnych w Niemczech wynosi około 20 GWh. Dane oparte są na rejestrze rynku Agencji Federalnej ds. Sieci.

Źródło: 1Komma5°

Z tej wartości 16,6 GWh przypada na tzw. systemy domowe – zdefiniowane jako instalacje o pojemności do 30 kWh. Warto zaznaczyć, iż przy niższym limicie 20 kWh, udział systemów domowych przez cały czas wynosiłby około 80%.

Systemy komercyjne i wielkoskalowe z mniejszym udziałem

Systemy komercyjne – o pojemności od 30 kWh do 1 MWh – stanowią około 860 MWh niemieckiej pojemności. Z kolei magazyny wielkoskalowe odpowiadają za 2,7 GWh.

Firma 1Komma5° zwróciła uwagę, iż przeciętne miesięczne przyrosty pojemności magazynowej wzrosły z 39 MWh w 2019 roku do 403 MWh w ostatnim czasie.

Czynniki napędzające rozwój magazynów energii

Jannik Schall, współzałożyciel i dyrektor ds. produktów w 1Komma5°, zaznaczył, iż za ekspansję odpowiadają głównie właściciele systemów fotowoltaicznych, którzy – obok instalacji PV, wallboxów i pomp ciepła – decydowali się również na magazyny energii w celu zwiększenia efektywności.

Przyszłość należy do systemów wielkoskalowych

Choć w tej chwili przeważają magazyny domowe, trend ten może się zmienić. W rejestrze danych rynkowych znajduje się 7,3 GWh planowanych dużych systemów magazynowych. Instalacje domowe i komercyjne rzadko trafiają do tego rejestru.

Potencjał bateryjny przez cały czas niewykorzystany

Według 1Komma5° obecne zasoby bateryjne Niemiec mogłyby zasilić miasto liczące 150000 mieszkańców przez sześć dni. Firma podkreśla jednak, iż znaczna część potencjału magazynowania energii w kraju pozostaje niewykorzystana.

Fraunhofer ISE oszacował, iż do 2030 r. Niemcy będą potrzebowały 100 GWh pojemności magazynowej.

Potrzeba lepszych regulacji sieciowych

1Komma5° wezwała do stworzenia przejrzystych zasad naliczania opłat sieciowych dla energii czasowo magazynowanej. Zdaniem Schalla, rząd i konsumenci mogliby zaoszczędzić miliardy euro na kosztach importu paliw i ograniczeniu przeciążeń sieci, jeżeli baterie będą ładowane i rozładowywane zgodnie z dostępnością energii.

Obecnie magazyny energii służą głównie do optymalizacji autokonsumpcji i nie są wykorzystywane dla dobra sieci energetycznej.

Zobacz również:
  • PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
  • Hiszpański rynek magazynowania energii przyspiesza: BW ESS i Ibersun wspólnie zbudują 2,2 GW BESS
  • Nowe systemy magazynowania energii Risen Energy: od domu po farmy PV
  • Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Źródło: 1Komma5°

Idź do oryginalnego materiału