Wspólny cel – rozwój krajowego łańcucha dostaw
PGE Baltica – spółka należąca do Grupy PGE – podjęła współpracę z CRIST, jej spółką celową WIKE oraz Grupą Przemysłową Baltic (GP Baltic), będącą częścią Agencji Rozwoju Przemysłu. Strony podpisały list intencyjny, który zakłada działania na rzecz budowy jednostek instalacyjnych i serwisowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
Założeniem porozumienia jest wzmacnianie lokalnego łańcucha wartości w branży offshore wind. Sygnatariusze deklarują udział w przetargach na czarter statków instalacyjnych i serwisowych, które mają obsługiwać przyszłe inwestycje Grupy PGE na Bałtyku.
Techniczne wsparcie PGE bez zaangażowania kapitałowego
Jak zaznaczył Piotr Dziubałtowski, wiceprezes PGE Baltica ds. Operacyjnych, spółka nie planuje angażować się kapitałowo w budowę floty. Jej celem jest dostarczenie know-how technicznego niezbędnego do realizacji projektów.
– „Nie rozważamy zaangażowania kapitałowego w budowę floty instalacyjnej, ponieważ nie jesteśmy i nie będziemy armatorem. Chcemy jednak podzielić się naszą wiedzą techniczną i merytoryczną, która może posłużyć partnerom” – wyjaśnił Dziubałtowski.
CRIST – europejski lider w budowie jednostek offshore
Stocznia CRIST może pochwalić się budową trzech jednostek do instalacji morskich farm wiatrowych i kilkunastu statków serwisowych. w tej chwili realizuje projekty dla zagranicznych kontrahentów, w tym kablowiec i nowe statki serwisowe.
Ireneusz Ćwirko, prezes CRIST S.A., wskazał na istotną rolę firmy w rozwoju polskiego offshore wind
„Nasza spółka-córka CRIST Offshore jako pierwsza w Polsce podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie stacji transformatorowej 'na gotowo’ na pierwszą fazę polskich farm wiatrowych”.
Ćwirko dodał, iż firma liczy na udział w drugiej fazie rozwoju morskich farm wiatrowych, gdzie możliwa jest budowa statku jack-up.
WIKE – przyszły polski operator jednostki jack-up?
Spółka WIKE ma szansę zostać operatorem jednostki typu jack-up zbudowanej w polskiej stoczni. Celem działań WIKE jest zarówno budowa, jak i późniejsza eksploatacja statku do instalacji i serwisowania morskich farm na Bałtyku.
– „Celem naszych działań jest doprowadzenie do budowy i przyszła eksploatacja jednostki” – powiedział Wojciech Kąkol, prezes WIKE S.A.
GP Baltic – doświadczenie w projektach offshore
Grupa Przemysłowa Baltic posiada doświadczenie w kompleksowych projektach stoczniowych. w tej chwili realizuje m.in. wyposażenie pokładów statków instalacyjnych w zaawansowane dźwigi offshore.
– „Podpisanie listu intencyjnego to kolejny krok w kierunku wzmacniania naszego udziału w local content dla sektora offshore wind w Polsce” – zaznaczył Adam Kowalski, prezes GP Baltic.
Zobacz również:- Nowa kadra dla offshore. Politechnika Gdańska i PGE Baltica zacieśniają współpracę
- PGE Baltica rusza z badaniami dna Bałtyku dla farmy wiatrowej Baltica 9
- PGE Baltica zbuduje bazę O&M w Ustce. Kluczowa inwestycja dla farmy Baltica 2
Źródło: materiały prasowe PGE Baltica