Nowatorska technologia do produkcji energii
Grupa ORLEN, we współpracy z firmą Horus Energia, opracowała i wdraża unikalną w skali światowej technologię Multifuel. To innowacyjny system umożliwiający produkcję energii elektrycznej i ciepła przy użyciu wodoru, gazu ziemnego lub ich mieszanki. Co istotne, proporcje paliw można zmieniać w pełni automatycznie podczas pracy urządzenia.
Technologia działa w oparciu o dwa niezależne układy dostarczania paliwa zintegrowane z systemem sterowania. Umożliwiają one dynamiczną zmianę składu mieszanki bez redukcji mocy, w czasie jednego cyklu pracy silnika.
Zwiększona sprawność i bezpieczeństwo
Wyniki testów prototypowego urządzenia pokazały, iż zastosowanie technologii Multifuel pozwala zwiększyć sprawność produkcji energii elektrycznej o ponad 5% w porównaniu do standardowych parametrów silników gazowych. Testy wykorzystujące ponad pół tony wodoru w różnych proporcjach z gazem ziemnym potwierdziły również bezpieczeństwo takiej eksploatacji.
Szerokie możliwości zastosowania
System Multifuel to nakładka na silnik gazowy dużej mocy – od 300 kWel do 2 MWel. Znajduje zastosowanie w wielu sektorach, w tym w energetyce rozproszonej, klastrach energii, hubach energetycznych oraz w stabilizacji Krajowego Systemu Energetycznego.
Może być wykorzystywany również w dużych obiektach komercyjnych i publicznych – jak galerie handlowe, budownictwo wielorodzinne czy stacje ładowania samochodów elektrycznych – wszędzie tam, gdzie potrzebne są stabilne lub rezerwowe źródła zasilania.
Krok ku dekarbonizacji przemysłu
ORLEN wskazuje, iż technologia Multifuel sprzyja transformacji energetycznej przemysłu. Pozwala użytkownikom elastycznie dostosować wykorzystywane paliwo do aktualnych potrzeb i dostępności. Dzięki temu możliwe jest stopniowe przechodzenie na paliwa nisko- i zeroemisyjne, co przekłada się na redukcję emisji CO2.
– Skutecznie przekuwamy pomysły w konkretne rozwiązania rynkowe. Opracowaliśmy, przetestowaliśmy, a teraz rozpoczynamy wdrażanie i komercjalizację unikalnego na skalę światową systemu wielopaliwowego Multifuel. (…) Nasze rozwiązanie to istotny krok w transformacji energetycznej, przybliżający nas do osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – powiedział Tomasz Jarmicki, Dyrektor Biura Rozwoju i Wdrożeń Technologii Gazowych ORLEN.
Wdrożenie na rynku i ochrona patentowa
W ramach współpracy z Horus Energia, spółka ta wprowadziła do swojej oferty urządzenia wyposażone w technologię Multifuel. Są one kompatybilne zarówno z nowymi, jak i już istniejącymi instalacjami energetyki rozproszonej. Umożliwia to dekarbonizację obecnych systemów poprzez przechodzenie na zasilanie alternatywnymi gazami.
ORLEN zgłosił swój system do Urzędu Patentowego RP oraz Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), co potwierdza innowacyjność opracowanego rozwiązania.
Zobacz również:- ORLEN z 1,7 mld zł z KPO na wodór – ruszają Hydrogen Eagle i Green H2
- Miliony na zielony wodór. Orlen, Polenergia i Tauron z dofinansowaniem z KPO
- Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
- ORLEN otwiera terminal offshore w Świnoujściu – pierwszy kontrakt już podpisany
Źródło: ORLEN