Okła-Drewnowicz: w przygotowaniu program bezpieczeństwa seniorów, także mieszkaniowego

2 godzin temu
Zdjęcie: Okła-Drewnowicz: w przygotowaniu program bezpieczeństwa seniorów, także mieszkaniowego


Powstanie program zabezpieczający seniorów pod względem mieszkaniowym i finansowym – zapowiedziała podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

O pilne działania w tej sprawie zwrócił się wcześniej do ministrów premier Donald Tusk. Szef rządu bezpośrednio nawiązał przy tym do doniesień na temat popieranego przez PiS kandydat na prezydenta Karola Nawrockiego. Onet ujawnił, iż Nawrocki jest właścicielem m.in. kawalerki na gdańskich Siedlcach, która wcześniej należała do starszego mężczyzny Jerzego Ż.W czwartek posłanka Katarzyna Kierzek-Koperska (KO) zwróciła się do ministry ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz z pytaniami o wyłudzania mieszkań od seniorów.

– Przestępcy często podpisują umowy lichwiarskiej pożyczki, umowę dożywocia albo kombinują (…). Ofiarami są najczęściej ludzie w trudnej sytuacji majątkowej, życiowej i w starszym wieku. Zmanipulowani, nie rozumieją konsekwencji złożenia podpisu pod dokumentem – zauważyła Kierzek-Koperska.

Odpowiadając na pytania o propozycje zmian przepisów, ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała powstanie programu wsparcia dla seniorów. – Zaproponujemy rekomendacje, które złożą się na kompleksowy program bezpieczeństwa seniora w aspekcie mieszkaniowym i finansowym, cyberbezpieczeństwa oraz wsparcia psychologicznego – powiedziała.

Zadeklarowała współpracę w tym zakresie z innymi resortami, a także Komendą Główną Policji (KGP). Poinformowała, iż podjęła rozmowy z przedstawicielami MSWiA i KGP o programie poprawy cyberbezpieczeństwa i zabezpieczenia seniorów przed innymi typami oszustw.

Okła-Drewnowicz przypomniała też o trwających w Ministerstwie Sprawiedliwości pracach nad modelem wspieranego podejmowania decyzji, który ma zastąpić instytucję ubezwłasnowolnienia. – To jest bardzo istotny projekt, (…) szczególnie jest on potrzebny w sytuacji, w której osoby starsze są dotknięte chorobami otępiennymi – oceniła.

Zauważyła także, iż konieczne jest uregulowanie kwestii związanych z opieką nad osobami starszymi, także z kierowaniem ich do domów pomocy społecznej (DPS) i z ponoszeniem odpłatności za pobyt w nich.

We wtorek premier Tusk zwrócił się do ministry Okły-Drewnowicz, by wspólnie z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem pilnie przygotowała „rekomendacje, w jaki sposób polskie prawo może skutecznie chronić seniorów przed wyłudzeniami i przed zwykłymi naciągaczami”. Odniósł się przy tym bezpośrednio do szumu medialnego wokół sprawy – jak mówił – „dotyczącej mieszkania i tych wątpliwości wokół działań jednego z kandydatów” na prezydenta.

Portal Onet ujawnił w ubiegłym tygodniu, iż wbrew deklaracji Karola Nawrockiego z debaty wyborczej nie jest on właścicielem jednego, a dwóch mieszkań. Poza mieszkaniem w Gdańsku, w którym mieszka z rodziną, ma w Gdańsku również kawalerkę. Kilka dni później portal podał, iż w 2017 roku Jerzy Ż. – ówczesny właściciel kawalerki – przekazał ją Nawrockiemu i jego żonie w zamian za opiekę i utrzymanie, czyli na zasadzie umowy dożywocia, jednak mężczyzna trafił do domu opieki społecznej.

Zdaniem Nawrockiego, nabycie przez niego kawalerki „dokonało się w pełni zgodnie z prawem”. We wtorek w internetowym programie Bogdana Rymanowskiego mówił, iż kwestia pomocy udzielanej przez niego Jerzemu Ż. i nabycie mieszkania to oddzielne sprawy. Oświadczył, iż w kwestii mieszkania nie ma sobie nic do zarzucenia.

Poseł PiS Przemysław Czarnek tłumaczył, iż w 2012 r. Nawrocki i jego żona zawarli z panem Jerzym umowę dotyczącą zobowiązania się do kupna mieszkania mężczyzny nie później niż do końca marca 2017 r. Jak dodał, w księgach wieczystych widnieje umowa sprzedaży mieszkania oraz akt notarialny z 6 marca 2017 roku, które potwierdzają, iż Jerzy Ż. sprzedał Nawrockiemu i jego żonie mieszkanie za 120 tys. zł.

W środę Nawrocki poinformował, iż przekaże kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne.

Idź do oryginalnego materiału