Drugi z rzędu spadek zużycia energii przez gospodarstwa domowe w UE
W 2023 roku gospodarstwa domowe w krajach Unii Europejskiej zużyły łącznie 9,6 mln teradżuli energii. W porównaniu do 2022 roku, kiedy zużycie wyniosło 10,1 mln teradżuli, oznacza to spadek o 5,6%. To już drugi rok z rzędu, kiedy zużycie energii przez gospodarstwa domowe w UE maleje. W 2021 roku odnotowano rekordowy poziom 11,0 mln teradżuli.

Gospodarstwa domowe odpowiadają za ponad jedną czwartą zużycia energii
Sektor mieszkaniowy w UE odpowiadał w 2023 roku za 26,2% końcowego zużycia energii. To istotna część całkowitego zapotrzebowania na energię w Unii Europejskiej, co podkreśla znaczenie działań na rzecz efektywności energetycznej w tym obszarze.
Główne źródła energii w domach to gaz, prąd i odnawialne źródła
Największy udział w strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych miały trzy nośniki: gaz ziemny (29,5%), energia elektryczna (25,9%) oraz odnawialne źródła energii i biopaliwa (23,5%). Łącznie te trzy źródła odpowiadały za prawie 80% całkowitego zużycia energii w domach mieszkańców UE.
Ogrzewanie domów i wody to główne cele zużycia energii
Najwięcej energii w gospodarstwach domowych przeznaczano na ogrzewanie pomieszczeń – 62,5% całkowitego zużycia. Drugim największym obszarem była produkcja ciepłej wody użytkowej (15,1%). Oznacza to, iż razem ogrzewanie i podgrzewanie wody odpowiadały za 77,6% końcowego zużycia energii w sektorze mieszkaniowym.
Sprzęty elektryczne i gotowanie na dalszym planie
Na oświetlenie i zasilanie urządzeń elektrycznych (z wyłączeniem systemów grzewczych, chłodzących i kuchennych) przeznaczono 14,5% energii. Gotowanie pochłaniało 6,5% zużycia. Pozostałe zastosowania, takie jak inne potrzeby domowe (0,8%) i chłodzenie pomieszczeń (0,6%), miały najmniejszy udział w strukturze zużycia.
Zobacz również:- IEA: Światowe zużycie energii rośnie, OZE i atom dominują. „Nowa era energetyczna” – mówi Fatih Birol
- Liczniki prądu zawyżają zużycie energii
- Ceny prądu w UE w 2024 roku: Czechy najdroższe według siły nabywczej. Polska powyżej średniej
Źródło: Eurostat