Terminal T5 jako element strategicznej infrastruktury
W Gdańsku powstaje nowoczesny terminal instalacyjny T5. Inwestycja zlokalizowana na ponad 21-hektarowej powierzchni będzie służyć jako zaplecze dla budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Projekt realizowany przez Elektrownię Wiatrową Baltica-2, należącą do PGE i Ørsted, zakłada rozpoczęcie instalacji turbin w 2027 roku.
W czerwcu 2025 roku spółka Ocean Winds podpisała umowę rezerwacyjną z Elektrownią Wiatrową Baltica-2. Dzięki niej terminal T5 zostanie udostępniony dla projektu BC-Wind w 2028 roku. To pierwszy krok w kierunku zawarcia umów poddzierżawy terenów portowych.
Rozwój sektora offshore na Bałtyku
T5 to jeden z najnowocześniejszych terminali instalacyjnych w Europie. Obiekt ma strategiczne znaczenie nie tylko dla farmy Baltica 2 – największej inwestycji OZE w Polsce – ale również dla innych projektów morskiej energetyki wiatrowej, krajowych i międzynarodowych.
Jak podkreśla Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE, udostępnienie terminalu T5 kolejnemu projektowi po zakończeniu instalacji dla Baltica 2 wpisuje się w długofalową strategię maksymalizacji wykorzystania zasobów portowych oraz budowania trwałych fundamentów dla rozwoju polskiego rynku offshore wind. Zaznacza również, iż takie rozwiązanie jest zgodne z najlepszymi praktykami rozwiniętych rynków morskiej energetyki wiatrowej, co pozwala efektywnie wykorzystywać dostępne zasoby i wzmacnia pozycję Polski jako kluczowego gracza w transformacji energetycznej regionu.
Korzyści dla regionu i krajowej gospodarki
Rozwój terminalu T5 oznacza także pozytywne zmiany dla lokalnej gospodarki. Ulrik Lange, dyrektor zarządzający projektu Baltica 2 z ramienia Ørsted, zaznacza, iż rozwój morskiej energetyki wiatrowej przyczynia się do dynamicznego rozwoju polskich portów oraz zwiększania ich znaczenia w procesie transformacji energetycznej. Terminal T5 spełnia wszystkie wymagania techniczne, harmonogramowe i lokalizacyjne, co stanowi solidną podstawę do sprawnej realizacji zaplanowanych działań. Lange podkreśla też, iż oba porty instalacyjne wykorzystywane przez Ørsted zlokalizowane są w Polsce – był to świadomy wybór i priorytet.
Wieloletnie znaczenie terminalu T5
Zakłada się, iż terminal T5 przez co najmniej 10–15 lat będzie kluczowym punktem obsługi projektów offshore wind w Polsce. Po tym okresie jego dalsze wykorzystanie będzie zależeć od potrzeb rynku. Ogromne zainteresowanie T5 ze strony inwestorów potwierdza potencjał portu i jego rolę w transformacji energetycznej.
Zobacz również:- Nowa kadra dla offshore. Politechnika Gdańska i PGE Baltica zacieśniają współpracę
- PGE Baltica rusza z badaniami dna Bałtyku dla farmy wiatrowej Baltica 9
- PGE Baltica zbuduje bazę O&M w Ustce. Kluczowa inwestycja dla farmy Baltica 2
Źródło: PGE