Obowiązek instalacji fotowoltaiki na dachach. Do zmian przepisów coraz bliżej

5 godzin temu
Co się zmieni?

Nowe przepisy będą wdrażane stopniowo:

  • Od 2026 r. – obowiązek montażu instalacji solarnych obejmie nowe budynki komercyjne i publiczne,
  • Od 2029 r. – obowiązek rozszerzy się na nowe budynki mieszkalne,
  • Od 2030 r. – instalacje solarne będą obowiązkowe dla modernizowanych budynków komercyjnych i publicznych,
  • Od 2030 r. – wymóg obejmie również wszystkie istniejące budynki publiczne.

To odpowiedź na ogromny udział budynków w całkowitej emisji gazów cieplarnianych – ponad 1/3 emisji w UE pochodzi właśnie z tego sektora.

Polska również dostosowuje przepisy

Równolegle w Polsce realizowane są prace nad wdrożeniem tych wytycznych. Zmiany krajowe mają objąć m.in. budynki publiczne, zbiorowego zamieszkania oraz gospodarcze o powierzchni powyżej 250 m². Te obiekty mają być wyposażane w instalacje do pozyskiwania energii ze słońca – zarówno w formie prądu, jak i ciepła.

Zakaz kotłów gazowych w nowych budynkach

Wraz z obowiązkiem instalacji OZE, Unia Europejska wprowadzi również zakaz montowania pieców na paliwa kopalne, w tym gazowych, w nowo powstających i modernizowanych budynkach. W praktyce oznacza to koniec z nowymi instalacjami opartymi na gazie w budynkach po 2030 roku.

Co jeszcze się zmieni?
  • Wszystkie budynki będą klasyfikowane według skali energetycznej (A-G),
  • Wprowadzony zostanie system paszportów budynkowych, które będą zawierać dane o stanie technicznym i możliwościach poprawy efektywności energetycznej.

To element szerszego planu UE, który zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz zmniejszenie zależności od importu paliw kopalnych. Co więcej, Komisja Europejska podniosła poprzeczkę – proponując nowy cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90% już do 2040 r.

#OZE #fotowoltaika #zielonaenergia #budownictwo #transformacjaenergetyczna #prawoenergetyczne #klimat #efektywnośćenergetyczna #renowacja #UE

Idź do oryginalnego materiału