O przywrócenie na stanowisko dyrektora Hałatkiewicza apelują kolejni naukowcy

10 godzin temu
Zdjęcie: O przywrócenie na stanowisko dyrektora Hałatkiewicza apelują kolejni naukowcy


Kolejna grupa naukowców staje w obronie Tomasza Hałatkiewicza, dyrektora Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, który został odwołany z funkcji. – Decyzja ta jest niesprawiedliwa, z ogromną szkodą dla ziemi świętokrzyskiej i jej mieszkańców – piszą reprezentanci Polskiej Akademii Nauk i apelują do marszałek Renaty Janik o przywrócenie dyrektora na stanowisko.

Opinia naukowców trafiła także do redakcji Radia Kielce (publikujemy ją na końcu materiału). Znawcy przyrody opisują w liście skierowanym do marszałek Janik wieloletnią współpracę z Tomaszem Hałatkiewiczem, nazywając go „wizjonerem ochrony przyrody, człowiekiem ogromnie utalentowanym, doskonałym organizatorem, przy tym człowiekiem o niespożytej energii, którego zaangażowanie w ochronę przyrody motywowało do podejmowania kolejnych wyzwań”.

Eksperci dodają iż odwołany dyrektor potrafił doprowadzić do współpracy różnych środowisk, które miewają sprzeczne interesy, a ich finalizacją były działania na rzecz poprawy stanu przyrody na Ponidziu i zwiększenia atrakcyjności turystycznej tego terenu. Przywołują też konkretne działania: to przede wszystkim projekt „LIFE4delta” warty 5 mln euro dotyczący renaturyzacji śródlądowej delty rzeki Nidy oraz budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy marszałek Renatę Janik, która z powodu urlopu nie była obecna na zarządzie, gdy doszło do odwołania dyrektora Hałatkiewicza. Poinformowała nas, iż w tej sprawie poprosiła innych członków zarządu o wyjaśnienia i głos zabierze po dokładniejszym zgłębieniu problemu.

Stanowisko naukowców Polskiej Akademii Nauk jest kolejnym głosem sprzeciwu wobec odwołania ze stanowiska Tomasza Hałatkiewicza. W tej sprawie wypowiedzieli się także naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy z dyrektorem współpracowali.

Przypomnijmy – do odwołania doszło w środę, 16 lipca. Wicemarszałek Grzegorz Socha decyzję tą tłumaczył dobrem instytucji. W tle jest afera związana z zabitymi jaskółkami w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, który podlega zespołowi parków. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja. Choć obiekt jest monitorowany, to kamery nie zarejestrowały zdarzenia. Policja sprawdza, czy przyczyną była awaria sprzętu, czy celowe działanie człowieka. Trwa przesłuchiwanie świadków.

OPINIA NAUKOWCÓW

Renata Janik

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Szanowna Pani Marszałek,

Jesteśmy grupą naukowców od lat 90tych XX w. pracującą na terenie Ponidzia, chociaż wywodzimy się z krakowskiego Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (IOP PAN). Również od lat 90-tych datuje się nasza kooperacja z Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, dzięki czemu mogliśmy prowadzić badania, których wyniki były publikowane w czasopismach naukowych o światowej renomie. Jednak prawdziwy przełom w naszej współpracy nastąpił po objęciu funkcji dyrektora zarządu parków krajobrazowych przez dr Tomasza Hałatkiewicza – prawdziwego wizjonera ochrony przyrody, człowieka ogromnie utalentowanego, doskonałego organizatora, przy tym człowieka o niespożytej energii, którego zaangażowanie w ochronę przyrody motywowało nas do podejmowania kolejnych wyzwań. Ma on również zdolność rozumienia racji różnych, często nie do końca przychylnych sobie interesariuszy: naukowców, rolników, leśników i innych. To właśnie w dużej mierze dzięki działaniom dyr. Hałatkiewicza na terenie Ponidzia doszło do synergii różnych środowisk, która doprowadziła nie tylko do poprawy stanu tutejszego środowiska przyrodniczego, ale też promocji i zwiększenia atrakcyjności turystycznej tego terenu.

Pozwolimy sobie wspomnieć tylko o dwu najbardziej spektakularnych przykładach takiego działania. Pierwszym jest ściągnięcie do województwa świętokrzyskiego projektu LIFE4delta, wartego ponad 5 mln euro, który umożliwił wykonanie wielkoskalowej renaturyzacji unikalnej w skali Europy śródlądowej delty rzeki Nidy. Drugi to budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Wspominane wyżej działania są ze sobą związane merytoryczne i organizacyjnie dzięki czemu na Ponidziu sprawnie funkcjonuje spójny system, który nie tylko służy edukacji tysięcy dzieci i młodzieży, ale również jest miejscem znanym coraz szerzej w Europie i zbiera bardzo pochlebne opinie wśród przyrodników i naukowców z całej Europy. Te oraz wiele mniej spektakularnych działań na terenie Ponidzia łączy jedno – mogły one zaistnieć w dużej mierze dzięki pomysłom i energii Tomasza Hałatkiewicza, któremu z prawdziwą przyjemnością pomagaliśmy naszą ekspercką wiedzą i będziemy pomagać przy następnych, znacznie ambitniejszych projektach.

Dlatego pozwalamy sobie na zwrócenie się do Pani Marszałek z apelem o anulowania tej decyzji i przywrócenie dr Tomasza Hałatkiewicza na stanowisko dyrektora Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Czynimy tak nie tylko ze względu na jego osiągnięcia i pełną sukcesów pracę dla przyrody województwa świętokrzyskiego, ale przede wszystkim dlatego, iż decyzja ta jest niesprawiedliwa, z ogromną szkodą dla ziemi świętokrzyskiej i jej mieszkańców.

Z wyrazami szacunku,

dr hab. Tadeusz Zając, prof. IOP PAN,

członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Kielcach

dr hab. Paweł Adamski, prof. IOP PAN

dr hab. Katarzyna Zając, prof. IOP PAN

dr Adam Ćmiel, IOP PAN

dr Maria Gołąb, IOP PAN

dr Małgorzata Łaciak, IOP PAN

Idź do oryginalnego materiału