Mieszkańcy terenów zlewni Bystrzycy będą mogli wypowiedzieć się w sprawie nowego programu przeciwpowodziowego. Wody Polskie i przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury zachęcają do aktywności – zapewniając, iż opinie mieszkańców zostaną wzięte pod uwagę przy planowaniu skutecznej ochrony przed powodzią. Sprawdź, do kiedy możesz się wypowiedzieć!
Program przeciwpowodziowy dla Bystrzycy – co robić, by powódź z 2024 r. już się nie powtórzyła?
Opracowanie Programu Redukcji Ryzyka Powodziowego dla zlewni Bystrzycy miało charakter priorytetowy ze względu na liczne powodzie na tym obszarze. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat odnotowano 13 zdarzeń powodziowych określonych jako znaczące – z czego aż 5 miało miejsce w ciągu ostatnich 15 lat. Ta sytuacja wynika m.in. z faktu, iż Bystrzyca przepływa częściowo przez rejony podgórskie, z wyższymi średnimi sumami opadów i szybkim spływem powierzchniowym, i dopiero na kolejnym etapie staje się rzeką nizinną.
Zlewnię Bystrzycy dotknęła także ubiegłoroczna powódź. Jej bezpośrednią przyczyną był niż baryczny, który spowodował opady trwające nieprzerwanie od 12 do 16 września 2024 r. Na wszystkich ciekach w tej zlewni, administrowanych przez RZGW we Wrocławiu, odnotowano wystąpienia wody z koryt, podtopienia budynków, posesji i gruntów rolnych. Szczególnie ucierpiał Dzierżoniów, a także kilka innych mniejszych miejscowości.
Program Redukcji Ryzyka Powodziowego dla zlewni rzeki Bystrzycy powstaje po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo w regionie dotkniętym ubiegłoroczną powodzią. Skuteczność jego założeń została zweryfikowana dzięki kompleksowego modelowania hydrologicznego i hydraulicznego przygotowanego przez IMGW-PIB.
W wyniku tych analiz RZGW we Wrocławiu stwierdził, iż skuteczną metodą zapobiegania powodziom w zlewni Bystrzycy ma być budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Kątkach, na rzece Czarna Woda. Miałoby to zmniejszyć maksymalne przepływy na Czarnej Wodzie poniżej zbiornika o 31 proc., a w rejonie ujścia do Bystrzycy o 15 proc. Dzięki temu można byłoby lepiej chronić miejscowości w gminie Marcinowice.
W rekomendacjach RZWG we Wrocławiu pojawiły się również takie działania jak: modernizacja wałów przeciwpowodziowych na terenach zurbanizowanych, budowa nowych murów, poszerzenie i udrożnienie koryt rzecznych, zwiększenie przepustowości wybranych mostów, a w ostateczności likwidacja zabudowań położonych zbyt blisko rzeki. Rozważa się także wdrożenie rozwiązań nietechnicznych – tańszych i mniej inwazyjnych, a w wielu przypadkach równie skutecznych. To m.in. zwiększenie retencji naturalnej przez zalesianie górnych i środkowych partii zlewni oraz tworzenie zbiorników małej retencji na tym obszarze.
Program przeciwpowodziowy dla zlewni rzeki Bystrzycy nie jest jedynym, jaki ma zostać wdrożony na Dolnym Śląsku. Propozycji rozwiązań chroniących ten region przed powodziami ma być więcej. w tej chwili zakończyły się już konsultacje społeczne Programu Redukcji Ryzyka dla Nysy Kłodzkiej – ich wyniki poznamy na przełomie sierpnia i września. Kolejne programy mają dotyczyć zlewni Bobru, Kaczawy, Iłownicy i rzeki Białej.
Co na to mieszkańcy? Rola konsultacji społecznych w Programie Redukcji Ryzyka Powodziowego dla zlewni rzeki Bystrzycy
Aby Program Redukcji Ryzyka Powodziowego dla zlewni rzeki Bystrzycy mógł być skutecznie wdrażany, potrzebne będzie zrozumienie i akceptacja mieszkańców.
To nie tylko projekt techniczny – to wspólna odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszych domów i środowiska. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w konsultacjach – powiedział Mateusz Balcerowicz, prezes Wód Polskich.
W podobnym tonie wypowiedział się Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury: Wdrożenie wymaga społecznej akceptacji i wsparcia politycznego. To moment, w którym głos mieszkańców ma realne znaczenie.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Wnioski i uwagi na temat założeń Programu Redukcji Ryzyka dla zlewni Bystrzycy może zgłaszać każdy przedstawiciel lokalnego samorządu, organizacja społeczna czy – po prostu – obywatel. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Programu Redukcji Ryzyka Powodziowego dla zlewni Bystrzycy.
Konsultacje społeczne będą trwały od 16 lipca do 16 października 2025 r.
zdj. główne: Kapacytron/Wikimedia