Nowe partnerstwa gminy Lipnica Wielka

podhaleregion.pl 9 godzin temu

W ramach 49. Święta Pasterskiego zostały podpisane dwie umowy partnerskie: z miastem Martonvásár na Węgrzech oraz z miastem i gminą Wasilków na Podlasiu.

  • W imieniu miasta Martonvásár umowę podpisał Burmistrz p. Bálint Horváth.
  • W imieniu miasta i gminy Wasilków umowę podpisał Burmistrz p. Adrian Łuckiewicz.
  • W imieniu gminy Lipnica Wielka umowę podpisał Wójt p. Mateusz Lichosyt.

Umowy są wynikiem dotychczasowej współpracy, wzajemnej sympatii i poszukiwań wspólnych płaszczyzn do działania.

Tym samym gmina Lipnica Wielka oficjalnie posiada już 4 partnerstwa, które dają wiele możliwości wymiany, samorządowej, kulturalnej, sportowej, turystycznej, edukacyjnej, społecznej. Przypomnijmy iż wcześniejszymi partnerskimi gminami są Baranowo na Kurpiach oraz Potęgowo na Pomorzu.

Uroczystość poprowadził Sekretarz gminy Lipnica Wielka Jan Kuliga.

Martonvásár

Martonvásár to niewielkie miasteczko w komitacie Fejér w północnej części Węgier, położone około 30 km w kierunku południowo-zachodnim od centrum Budapesztu. Najcenniejszym zabytkiem jest tu otoczony przeszło 40 hektarowym parkiem okazały neogotycki pałac. Posiadłość ta należała niegdyś do możnego austriackiego rodu Brunszvik.

Pierwotna rezydencja w Martonvásár wzniesiona została w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy ówczesnego urzędnika dworskiego Marii Teresy i Józefa II – Antala Brunszvika. Za projekt zaś odpowiedzialny był wybitny architekt carski Joseph Thaller. Powstał wówczas okazały barokowy pałac. Niespełna pół wieku później rezydencja została przebudowana w romantycznym stylu na wzór neogotyckich angielskich zamków.

Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez Węgierską Akademię Nauk, która utworzyła tu Instytut Hodowli Roślin. Placówka ta istnieje po dziś dzień. Ponadto w rezydencji funkcjonuje także Muzeum Przedszkola (w 1828 roku Teréz Brunszvik założyła pierwszą ochronkę-przedszkole na Węgrzech) oraz Muzeum Beethovena (Beethoven Emlék-múzeum). Ten wybitny kompozytor swego czasu był częstym gościem Martonvásár, a Josefin Brunszvik stała się ponoć natchnieniem do skomponowania przez Beethovena słynnej Sonaty Księżycowej i utworu „Dla Elizy”, który powstał około 1810 roku i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych utworów muzyki klasycznej.

Każdego lata w pałacu organizowane jest Martonvásári Nyár (Lato Martonvásári) w czasie którego ma miejsce cykl koncertów Beethovena.

Miasto liczy około 6200 mieszkańców.

Obecnie Burmistrzem Martonvásár jest p. Bálint Horváth.

Wasilków

Wasilków to miasto w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, będące siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Wasilków. Powierzchnia tej urokliwej gminy wynosi 127 km2.

Wasilków położony jest w dolinie rzeki Supraśli, przy drodze krajowej nr 19. Od Białegostoku oddalony jest o 3 km, od Czarnej Białostockiej o 14, a od Sokółki o 32 km.

Pierwsze osadnictwo występowało tu w XIII-XIV wieku. Po 1509 r. obszar na zachód od rzeki Sokołdki był kolonizowany przez Mikołaja Radziwiłła, który zbudował sobie dwór nad tą rzeczką.

Miasto zostało założone na polecenie Zygmunta Augusta w 1566 roku, a 8 grudnia 1566 otrzymało prawa miejskie.

Najważniejsze zabytki:

  • Renesansowy układ przestrzenny miasta – najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta zaprojektowany w ramach pomiary włócznej.
  • Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego
  • Cerkiew prawosławna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
  • Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie
  • Cmentarz rzymskokatolicki z końca XIX wieku
  • Cmentarz żydowski przy ul. Słowackiego z drugiej połowy XIX wieku (w Wasilkowie istniały jeszcze dwa kirkuty – pry ul. Polnej i przy ul. Supraślskiej – które zostały zniszczone podczas wojny i nie są uznane za zabytki).

Liczba zamieszkałych w Gminie Wasilków stale wzrasta i w roku 2025 liczy już ponad 22 tys. mieszkańców.

Gmina jest bardzo dobrze skomunikowana, zarówno drogami, jak również koleją, a w ostatnich latach zauważalny jest jej dynamiczny rozwój.

Burmistrzem Miasta i Gminy jest p. Adrian Łuckiewicz.

oprac. K.K. / fot. Łukasz Sowiński

Idź do oryginalnego materiału