Nieoczekiwany zwrot na wojnie w Ukrainie

8 godzin temu

Od początku wojny na Ukrainie Rosja konsekwentnie atakuje sieci energetyczne i infrastrukturę energetyczną, często zostawiając całe rejony bez prądu. W rezultacie Ukraińcy zmuszeni są do szukania alternatywnych rozwiązań, które mogą zapewnić ciągłość dostaw prądu. Na szkołach, szpitalach i w domach instalowane są panele słoneczne, wspierane bateriami do magazynowania energii. Do tego dochodzą bardziej energooszczędne systemy ogrzewania i chłodzenia z użyciem pomp ciepła i izolacji. Kombinacja tych trzech elementów przynosi efekty zarówno w postaci niezależności energetycznej, jak i oszczędności ekonomicznych.

Zaczęło się od szpitali. Za przykład może służyć nowoczesna placówka medyczna dla weteranów i ofiar wojny НЕЗЛАМНІ (Niezłomni) we Lwowie, gdzie gwałtownie zabrano się za pokrycie dachów panelami słonecznymi i gromadzenie w piwnicach baterii, by chronić pacjentów przed dalszą niestabilnością energetyczną podczas operacji, leczenia lub rekonwalescencji. Szkoły stały się drugim z kolei obiektem zmian, bo zwykle dysponują dużą powierzchnią dachową, idealną do szybkiej instalacji paneli słonecznych. A ponieważ szkoły często pełnią funkcję schronów przeciwbombowych, ich modernizacja pod kątem bezpieczeństwa energetycznego staje się jeszcze bardziej istotna. Kolejnym krokiem jest modyfikacja wielorodzinnych budynków mieszkalnych w większych miastach oraz akademiki, często służące osobom przesiedlonym z powodu wojny: na dachach instalowane są stacje solarne, a na podwórkach – pompy ciepła.

Również przedsiębiorstwa użyteczności publicznej dostosowują się do nowych realiów. Jak przedsiębiorstwo wodociągowe w Równem, które czyni pozyskiwanie energii słonecznej integralną częścią swojej strategii działania. Aby uchronić się przed częstymi przerwami w dostawie prądu i zapewnić mieszkańcom stały dostęp do wody pitnej, przedsiębiorstwa wodociągowe stają się silnymi orędownikami budowy kolejnych elektrowni słonecznych w całej Ukrainie, co czyni je nieoczekiwanymi liderami transformacji energetycznej w kierunku czystych źródeł energii.

Jednocześnie uruchamiane są centra szkoleniowe i programy edukacyjne w szkołach, aby kształcić ukraińską młodzież w zakresie technologii energii odnawialnej. W górniczych miastach takich jak Szeptyckij młodzież uczy się budowy, obsługi i naprawy paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii, pomp ciepła i innych urządzeń.

Wysiłek wojenny Ukrainy oznacza znaczne ograniczenie budżetów miast, które muszą przekazywać znaczną część swoich przychodów podatkowych na rzecz rządu centralnego. Jednocześnie miasta nie mogą polegać na gwarantowanym wsparciu ze strony rządu centralnego. W rezultacie muszą wykazywać się większą niż zwykle pomysłowością i samodzielnością w zakresie lokalnych innowacji. Większość obecnych działań napędzana jest już dziś przez silnych liderów lokalnych, którzy chcą budować odporną Ukrainę. Aby jednak pozytywne – jakkolwiek wynikające z wyniszczającej wojny – zmiany mogły zyskać istotną skalę potrzeba dobrze skoordynowanej finansowej i technicznej pomocy zagranicznej, która trafiałaby do lokalnych organizacji realizujących projekty na miejscu.

Idź do oryginalnego materiału