Karol Nawrocki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich, zapowiedział, iż jeżeli wygra drugą turę, zorganizuje ogólnokrajowe referendum w sprawie odrzucenia Zielonego Ładu. Polityk powołuje się na art. 125 konstytucji. W rozmowie ze Sławomirem Mentzenem otwarcie skrytykował politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

Fot. Warszawa w Pigułce
Referendum jako narzędzie oporu wobec Brukseli
Podczas rozmowy opublikowanej na kanale YouTube Sławomira Mentzena, Karol Nawrocki zadeklarował, iż jako prezydent sięgnie po art. 125 konstytucji, który pozwala na przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Jego celem ma być odrzucenie Zielonego Ładu, czyli unijnego pakietu reform klimatycznych i energetycznych.
– Zielony Ład to projekt, który godzi w polską gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne – mówił Nawrocki. – Uważam, iż decyzje rządu w tej sprawie były błędne. Czas to naprawić z udziałem obywateli – dodał.
PiS i Konfederacja w jednym froncie?
Podczas rozmowy Nawrocki nie krył, iż liczy na wsparcie Konfederacji, której lider – Sławomir Mentzen – wyraźnie sprzeciwia się Zielonemu Ładowi. Kandydat PiS podpisał się pod tzw. „ósemką Mentzena”, czyli programem zawierającym m.in. zobowiązania do niepodnoszenia podatków, sprzeciwu wobec członkostwa Ukrainy w NATO i właśnie – referendum klimatycznego.
– Bardzo nam zależy na odrzuceniu Zielonego Ładu – odpowiedział Mentzen. To jasny sygnał, iż może dojść do porozumienia między częścią PiS i Konfederacją w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich.
Związkowcy też zbierają podpisy
Nawrocki przypomniał, iż NSZZ „Solidarność” już prowadzi zbiórkę podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum. Według niego, taka forma konsultacji społecznej to „naturalna odpowiedź” na unijne regulacje, które – jak twierdzi – „nie uwzględniają polskiej specyfiki i zagrażają przemysłowi”.
Zielony Ład w ogniu kampanii
Zielony Ład to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów kampanii wyborczej. Z jednej strony przedstawiany jako konieczność modernizacji gospodarki, z drugiej – jako groźba dla polskiego przemysłu i rolnictwa. Krytycy wskazują na wysokie koszty wdrożenia i możliwe konsekwencje dla konsumentów, przedsiębiorców i samorządów.
Art. 125 Konstytucji: o co chodzi?
Artykuł 125 konstytucji umożliwia przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Referendum może zarządzić Sejm, ale również prezydent za zgodą Senatu. Wynik referendum jest wiążący, jeżeli weźmie w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.
Wybory zdecydują o przyszłości Zielonego Ładu w Polsce
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca. jeżeli Karol Nawrocki zwycięży, Zielony Ład może stać się głównym punktem politycznego starcia między Warszawą a Brukselą. Referendum klimatyczne byłoby pierwszym takim głosowaniem w historii III RP dotyczącym unijnych regulacji.