W lipcu 2025 roku Fundacja Liberté! organizuje wyjątkowy program edukacyjno-rozwojowy dla osób zainteresowanych zasadami działania gospodarki rynkowej, politykami publicznymi i współczesnymi wyzwaniami społecznymi. Szkoła Letnia to trzy dni intensywnych spotkań, rozmów i warsztatów z ekspertami, praktykami, liderami oraz uczestnikami, którzy chcą realnie wpływać na kierunki rozwoju Polski.
Program Szkoły Letniej
Dzień 1 (07 lipca – poniedziałek)
12:00–14:00 : Przyjazd uczestników, zakwaterowanie
14:00–15:00 : Obiad
15:00–15:30 : Wprowadzenie, przedstawienie projektu, krótkie zapoznanie
Wystąpią: Błażej Lenkowski, Leszek Jażdzewski
15:30 – 16:30 : „Liberalna wizja państwa i społeczeństwa”: rozmowa z redakcją Liberté! – wykład
Wystąpią: Magdalena M. Baran, Piotr Beniuszys, Sławomir Drelich
16:30 – 18:00 : „Paradygmaty i zmiany strukturalne w gospodarce światowej”– wykład oraz rozmowa
Wystąpi: prof. Paweł Wojciechowski
18:00 – 19:30 Turniej siatkówki dla chętnych
20:00-21:00 : Kolacja
21:00 Integracja w barze
Dzień 2 (08 lipca – wtorek)
09:00–10:00 Śniadanie
10:00–11:30 „Na zakręcie suwerenności obronnej” – wykład oraz rozmowa
Wystąpi: prof. Paweł Wojciechowski
11:30–11:45 Przerwa kawowa
11:45–12:45 „Co zrobić, żeby Polska była najbardziej przyjaznym krajem dla pracy i biznesu w Europie?” – rozmowa oraz Q&A
Wystąpi: Paweł Wajda
12:45-13:00 Przerwa kawowa
13:00 – 14:30 „Repolonizacja polskiej gospodarki – koszmar z minionej epoki czy racjonalny zwrot?” – debata oraz Q&A
Wystąpią: Ignacy Morawski, Janusz Jankowiak, Leszek Jażdzewski
14:30-15:30 Obiad
15:30 – 17:30 Rejs
18:00 – 19:30 „Migrant Schrödingera a sprawa polska” – wykład oraz rozmowa
Wystąpi: prof. Paweł Kaczmarczyk
20:00 – 22:00 Kolacja – grill na zewnątrz
Dzień 3 (09 lipca – środa)
9:00–10:00 Śniadanie
10:00 – 10:30 Wymeldowanie
10:30–13:00 „Idee gospodarcze dla rozwoju Polski” – warsztaty
12:30–13:30 Ewaluacja, wręczenie dyplomów
13:30- 14:30 Obiad
14:30 Wyjazd uczestników
Zaproszeni:
Magdalena M. Baran – Doktor filozofii, historyczka idei i publicystka, adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Specjalizuje się w filozofii polityki, etykach praktycznych i problematyce wojny; redaktorka prowadząca miesięcznika „Liberté!”, autorka m.in. książek „Znaczenie wojny” i ”Był sobie kraj”. Senior Fellow w European Liberal Forum w Brukseli.
Piotr Beniuszys – Politolog i socjolog, członek zespołu redakcyjnego „Liberté!”, specjalizuje się w historii liberalizmu i analizie populizmu. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”, podejmując tematykę kryzysu demokracji, państwa prawa i relacji Polski z Zachodem.
Sławomir Drelich – Politolog i etyk, doktor nauk o polityce; wykładowca w Katedrze Myśli Politycznej UMK w Toruniu. Członek zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, publicysta i redaktor „Liberté!”. Autor książek i artykułów poświęconych populizmowi, liberalizmowi i dyskursowi publicznemu, współautor podręczników do WOS. Specjalizuje się w historii doktryn politycznych, partiach politycznych i edukacji obywatelskiej.
Paweł Wojciechowski – Od dziesięciu lat jest unijnym koordynatorem wdrażającym politykę transportową TEN-T (Bruksela), a od kilku lat członkiem rady dyrektorów londyńskiej Whiteshield. Wlatach 2006-2015 piastował stanowiska ministra finansów, wiceministra spraw zagranicznych, prezesa PAIiIZ oraz ambasadora przy OECD. Wcześniej był prezesem kilku spółek rynku finansowego, najdłużej w latach 1995-2005 PTE Allianz. Wykładał na kilku uniwersytetach m.in. Harvard Kennedy School, a ostatnio jako profesor WPSW w Warszawie.
Paweł Wajda – Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat i specjalista w dziedzinie prawa finansowego, regulacji rynku oraz prawa administracyjnego, członek zarządu PZU. Autor ponad 200 publikacji naukowych, wykładowca SGH, doradzał przy największych projektach sektora bankowego i ubezpieczeniowego w Polsce.
Ignacy Morawski – Główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor ośrodka analitycznego SpotData, ekspert ceniony w środowisku biznesowym. Wcześniej główny ekonomista w sektorze bankowym, dwukrotny laureat konkursu NBP i „Rzeczpospolitej” dla najlepszych analityków. Absolwent Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie i Uniwersytetu Warszawskiego, wyróżniony m.in. przez „Financial Times” i ThinkTank.
Janusz Jankowiak – Ekonomista, publicysta i doradca, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Ukończył Wydział Handlu Zagranicznego SGPiS i był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej oraz Komisji Europejskiej. Doradzał społecznie premierowi Donaldowi Tuskowi i wicepremierowi Jerzemu Hausnerowi. W przeszłości redaktor naczelny „Gazety Bankowej”, związany z sektorem bankowym jako główny ekonomista m.in. BRE Banku. Współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Biznesu, w tej chwili prowadzi własną firmę doradczą JJ Consulting. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Paweł Kaczmarczyk – Profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Specjalizuje się w ekonomii migracji, demografii oraz relacjach między mobilnością a rynkiem pracy i systemami zabezpieczenia społecznego. Członek i współpracownik licznych gremiów oraz instytucji zajmujących się tematyką migracyjną, m.in. Polskiej Akademii Nauk, OECD i Banku Światowego. Pełni funkcje zarządcze w programie Inicjatywa Doskonałości – Uniwersytet Badawczy, gdzie koordynuje działania w obszarze nauk społecznych.
Z wyrazami szacunku,
Błażej Lenkowski
Prezes Zarządu Fundacji Liberté! Dyrektor Igrzysk Wolności
Leszek Jażdżewski
Wiceprezes Zarządu Fundacji Liberté! Redaktor Naczelny Liberté!