Kompetencje kulturowe i integracja: ruszamy z zajęciami!

1 miesiąc temu

Mamy przyjemność zainaugurować oficjalnie nowy sezon warsztatów z zakresu wzmacniania kompetencji międzykulturowych! Dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Wrocław i udziałowi UNICEF Polska już od marca ruszamy z realizacją dwóch projektów wspierających proces integracji społeczeństwa wielokulturowego, które stanowią bezpośrednią kontynuację zajęć z ubiegłych lat. I już dziś zapraszamy do zgłaszania grup i umawiania terminów!

Nasze warsztaty to okazja do zrozumienia, pogłębienia lub przemyślenia relacji międzygrupowych w środowisku zróżnicowanym kulturowo i trening umiejętności przydatnych w wielokulturowych realiach. Podczas zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod aktywnych i interaktywnych aplikacji zapraszamy uczestniczki i uczestników do przyjrzenia się temu, jak kultura wpływa na postrzeganie innych osób oraz jakie są korzyści i wyzwania wynikające z procesu integracji z nowymi mieszkańcami. Podczas warsztatów nie stronimy od żartów i staramy się stworzyć bezpieczną atmosferę do dzielenia się emocjami i doświadczeniami.

W tym roku zapraszamy do udziału w projektach:

My – Wy – Oni. Społeczeństwo przyjmujące i wyzwania integracji (2025)

W ramach projektu organizujemy zajęcia dla pracowniczek i pracowników służb, instytucji publicznych, szkół i innych jednostek, a także dla osób zaangażowanych społecznie – w centrach aktywności lokalnej, instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych. Podczas spotkań przyglądamy się temu, jak różnice kulturowe wpływają na spójność społeczną, a także skąd biorą się stereotypy, jak działa mechanizm „etykietowania” i w jaki kłopoty mogą nas wpędzić błędy poznawcze. Dzielimy się wiedzą z zakresu kulturoznawstwa i psychologii różnic kulturowych dzięki aktywnych ćwiczeń, które otwierają przestrzeń do wspólnych refleksji i wymiany doświadczeń – bez oceniania, moralizowania i eksperckiego zadęcia. → Szczegóły i formularz zgłoszeniowy

Integracja i przeciwdziałanie konfliktom w międzykulturowym środowisku szkolnym (2025)

Projekt skupia się na wielokulturowych społecznościach szkolnych. Warsztaty prowadzone w ramach projektu pomagają rozumieć, czym jest integracja, jakie są konsekwencje stereotypów i jak rozmawiać o różnicach kulturowych. Podobnie jak w przypadku szkoleń dla dorosłych tworzymy przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, frustracjami i pytaniami, na które często brakuje czasu w . Zajęcia realizowane są w ramach godzin lekcyjnych w szkole lub w naszej siedzibie, ośrodku EkoCentrum Wrocław na ul. Św. Wincentego 25a. → Dowiedz się więcej i zgłoś grupę

Prowadzący

Aneta Osuch – Absolwentka filozofii na Wydziale Nauk Społecznych (Uniwersytet Wrocławski), posiada uprawnienia pedagogiczne. Studiowała także psychologię (Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS). Absolwentka II edycji Szkoły Trenerów Edukacji Globalnej, Laboratorium Aktywnej EkoEdukacji, Szkoły Animatorów Edukacji Ekologicznej oraz Szkoły Trenerów Warsztatów Umiejętności Społecznych oraz Uczestniczka wielu szkoleń z zakresu edukacji globalnej i odpowiedzialnej konsumpcji, wielokulturowości, a także facylitacji dialogu według metody Nansen Center for Peace and Dialogue. Edukatorka EkoCentrum Wrocław. Prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi; uczniami, studentami i nauczycielami z zakresu krytycznej edukacji globalnej, edukacji antydyskryminacyjnej, odpowiedzialnej konsumpcji, kryzysu klimatycznego i sprawiedliwej transformacji, nierówności, a także praw człowieka i zwierząt. Członkini OZZ Inicjatywa Pracownicza..

Arkadiusz Wierzba – z wykształcenia polonista i kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, studiował również filozofię oraz informatykę. Od marca 2013 roku współpracuje z Fundacją Ekorozwoju jako edukator przy projektach związanych m.in. z problematyką kryzysu klimatycznego, globalnych zależności, odpowiedzialnej konsumpcji i edukacji antydyskryminacyjnej. W Fundacji EkoRozwoju (FER) odpowiada m.in. administrację cyfrowymi zasobami i przepływami pracy w FER, współtworzenie projektów edukacyjnych, pisanie i redagowanie tekstów promocyjnych oraz projektowanie infografik i materiałów edukacyjnych z wizualizacją danych statycznych. Ukończył m.in. II edycję Szkoły Trenerów Edukacji Globalnej, Szkołę Animatorów Edukacji Ekologicznej Natura 2000, Szkołę Trenerów Umiejętności Interpersonalnych oraz liczne kursy przygotowujące do roli edukatora, trenera, wychowawcy i animatora czasu wolnego, w tym szkolenia z facylitacji dialogu według metody Nansen Center for Peace and Dialogue. Współpracuje z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego jako trener antydyskryminacyjny. Członek OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Kontakt

W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z koordynatorką projektu:

Aneta Osuch
e-mail: osuch[-]eko.org.pl
tel. 696-948-194


Projekty „My. Wy. Oni. Społeczeństwo przyjmujące i wyzwania integracji” oraz „Integracja i przeciwdziałanie konfliktom w międzykulturowym środowisku szkolnym” są finansowane ze środków Gminy Wrocław w ramach konkursów „Wzmacnianie kompetencji międzykulturowych 2025”” oraz „Integracja dzieci i młodzieży i przeciwdziałanie konfliktom w międzykulturowym środowisku szkolnym 2025 – UNICEF”.

Idź do oryginalnego materiału