6 głosów „za”, 6 „przeciw” i 3 „wstrzymujące się” – taki wynik głosowania oznacza, iż burmistrz Olesna Piotr Gręda już po raz drugi z rzędu nie otrzymał wotum zaufania od Rady Miejskiej w Oleśnie. Otwiera to radnym drogę do podjęcia uchwały o przeprowadzeniu referendum odwoławczego. Nie oznacza jednak, iż referendum na pewno się odbędzie.
Podczas wtorkowej (23 czerwca) sesji Rady Miejskiej w Oleśnie radni debatowali nad raportem o stanie gminy za 2025 rok. Po zakończeniu dyskusji odbyły się dwa najważniejsze głosowania – nad udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu.
Wotum zaufania
Aby uzyskać wotum zaufania, Piotrowi Grędzie zabrakło dwóch głosów. Uchwała wymagała bowiem bezwzględnej większości ustawowego składu rady. Rada Miejska w Oleśnie liczy 15 radnych, co oznacza, iż do przyjęcia uchwały potrzebnych było co najmniej 8 głosów „za”.
Wyniki głosowania przedstawiały się następująco:
Za udzieleniem wotum zaufania głosowali:
Anna Zalwert, Tomasz Harciarek, Tomasz Włóczyk, Barbara Kłosińska, Robert Płaziuk i Amadeusz Maniura.
Przeciw byli:
Irena Hadasik, Andrzej Kochański, Grzegorz Biernacki, Małgorzata Kuc, Edeltrauda Zug i Karolina Filipowski.
Wstrzymali się od głosu:
Klaudiusz Bardosz, Nikodem Giza i Klaudiusz Małek.
W rezultacie uchwała nie została podjęta.
To już drugi rok z rzędu, gdy burmistrz Olesna nie uzyskał wotum zaufania. Zgodnie z przepisami rada miejska może teraz podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza przed upływem kadencji.
Nie oznacza to jednak automatycznego uruchomienia procedury referendalnej. Radni nie mają obowiązku podejmowania takiej uchwały. jeżeli jednak zdecydowaliby się na taki krok, uchwała musiałaby zostać przyjęta poprzez głosowanie rady. Dopiero wtedy o losie burmistrza mogliby zdecydować mieszkańcy w referendum.
Na ten moment sytuacja prawna burmistrza nie ulega zmianie. przez cały czas sprawuje swój urząd i będzie go pełnił do końca kadencji, chyba iż rada uruchomi procedurę referendalną, a mieszkańcy opowiedzą się za jego odwołaniem.
Absolutorium dla burmistrza
Inaczej wyglądało głosowanie nad absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok.
Przypomnijmy, iż rok temu uchwała absolutoryjna nie uzyskała wymaganej większości głosów. Tym razem rada zdecydowała o udzieleniu burmistrzowi absolutorium.
Do przyjęcia uchwały również potrzebna była bezwzględna większość ustawowego składu rady, czyli co najmniej 8 głosów „za”.
Wyniki głosowania były następujące:
Za udzieleniem absolutorium głosowali:
Nikodem Giza, Anna Zalwert, Klaudiusz Bardosz, Barbara Kłosińska, Tomasz Harciarek, Amadeusz Maniura, Tomasz Włóczyk, Robert Płaziuk i Klaudiusz Małek.
Przeciw byli:
Grzegorz Biernacki, Irena Hadasik, Andrzej Kochański i Edeltrauda Zug.
Wstrzymali się od głosu:
Małgorzata Kuc i Karolina Filipowski.
Uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 9 do 4, przy dwóch głosach wstrzymujących się.
Raport o stanie gminy. Zabrakło merytorycznej debaty
Przed głosowaniem nad wotum zaufania burmistrz przedstawił raport o stanie gminy. To dokument podsumowujący funkcjonowanie samorządu w minionym roku. W przypadku Olesna liczy 189 stron i zawiera szczegółowe informacje dotyczące finansów, inwestycji, oświaty, pomocy społecznej, kultury, sportu czy działalności jednostek organizacyjnych gminy.
To jeden z najważniejszych dokumentów samorządowych przygotowywanych w ciągu roku. Dla mieszkańców zainteresowanych funkcjonowaniem gminy może stanowić cenne źródło wiedzy o tym, co działo się w samorządzie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
Po prezentacji raportu odbyła się debata. Znaczną jej część zdominowały wzajemne polityczne spory i rozliczenia, przez co mniej miejsca poświęcono analizie najważniejszych wyzwań stojących przed gminą.
W trakcie debaty wskazano na najważniejsze problemy, z którymi walczy gmina – niekorzystne trendy demograficzne: spadającą liczbę mieszkańców, starzenie się społeczeństwa oraz utrzymujące się zadłużenie samorządu. Te kwestie mogą w przyszłości wymusić trudne decyzje dotyczące m.in. organizacji oświaty czy polityki społecznej.
Mieszkańcy mają prawo oczekiwać, iż dyskusja nad raportem o stanie gminy będzie przede wszystkim rozmową o takich wyzwaniach i możliwych rozwiązaniach. To one w największym stopniu wpłyną na przyszłość całej gminy.
Dyskusje polityczne, jeżeli radni uznają je za konieczne, mogą toczyć się przy innych punktach porządku obrad. Ten punkt sesji wydaje się natomiast najlepszym momentem do rozmowy o kierunkach rozwoju gminy i sposobach rozwiązywania jej problemów.
Damian Pietruska
Zachęcamy do zapoznania się z raportem o stanie gminy za 2025 rok. Można go znaleźć tutaj: https://bip.olesno.pl/8366/11076/raport-o-stanie-gminy.html
Transmisję z XXXVI sesji Rady Miejskiej w Oleśnie, która odbyła się we wtorek 21 czerwca można znaleźć tutaj:
https://bip.olesno.pl/8046/archiwum-nagran-obrad-rady-miejskiej-w-olesnie.html



![Prezydent Robert Szewczyk z wotum zaufania i absolutorium [WIDEO]](https://static.olsztyn.com.pl/static/articles_photos/47/47336/025691b987f633ada51b9911a45033ed.jpg)





![[FOTO] Podwójna euforia w BCO - Szpitalu Miejskim. Placówka świętowała narodziny 500. dziecka](https://galeria.bielsko.info/ib/6af0a80315c4af85b85fa961c813e570/z7/2026/2026-06-23/slides/wyjatkowy_dzien_w_bco_szpitalu_miejskim_placowka_swietuje_narodziny_500_dziecka_b35d.jpeg)



