Karol Nawrocki prezydentem Polski. Hołownia poinformował, kiedy zaprzysiężenie

18 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/karol-nawrocki-prezydentem-polski-holownia-poinformowal-kiedy-zaprzysiezenie/


Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który jest odpowiedzialny za dalsze kroki w procesie wyborczym, poinformował wczoraj wieczorem, iż na szóstego sierpnia zwoła Zgromadzenie Narodowe i odbierze przysięgę od prezydenta elekta Karola Nawrockiego.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar zapowiedział z kolei, iż skieruje do Szymona Hołowni list, w którym wykaże wszystkie nieprawidłowości proceduralne, które miały miejsce w procesie wyborczym.

Wcześniej tego dnia (1 lipca) nieuznawana przez część polskich sędziów oraz sądy europejskie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała decyzję uznając tegoroczne wybory prezydenckie za ważne.

Hołownia: Nie ma wątpliwości, kogo wybrali Polacy

„Są wątpliwości co do statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Nie ma wątpliwości, kogo wybrali Polacy. Dlatego na 6.08 zwołam Zgromadzenie Narodowe i odbiorę przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego” — poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia w serwisie X.

„Każdy przypadek nieprawidłowości w komisjach musi sumiennie wyjaśnić prokuratura. A my musimy zamknąć ten zadziwiający czas, w którym najzagorzalsi przeciwnicy PiS, mówili czystym PiS-em («Pani Marszałek, trzeba anulować, bo przegramy!»). I wrócić do roboty” — dodał w swoim wieczornym wpisie.

Bodnar: Nie możemy mieć w tak fundamentalnych sprawach poczucia niepewności

— Na pewno dzisiejsze posiedzenie Izby Kontroli, w tym także przedstawione zdania odrębne, skłania mnie do tego, aby sformułować do marszałka Hołowni list, w którym wykażę wszystkie nieprawidłowości proceduralne, które miały miejsce — zapowiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarzy, czy widzi możliwość, aby marszałek Szymon Hołownia nie zwołał Zgromadzenia Narodowego w celu zaprzysiężenia Karola Nawrockiego.

— Zadam pytanie, czy w takiej sytuacji wypełniona została norma art. 129 Konstytucji mówiąca o tym, iż to Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyboru. Co pan marszałek Hołownia z tym zrobi, to już będzie decyzja marszałka — dodał Adam Bodnar. Wstrzymał się jednak odpowiedzi, co zrobiłby na miejscu marszałka Sejmu.

Minister podkreślił przy tym potrzebę przeprowadzenia reformy sądownictwa, zwłaszcza KRS. — Nie możemy mieć w tak fundamentalnych sprawach poczucia niepewności — podkreślił.

Nieprawidłowości w procesie wyborczym

1 czerwca, w drugiej turze wyborów prezydenckich, obywatelski kandydat PiS Karol Nawrocki zdobył 50,89 proc. głosów i pokonał kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał ich nieco mniej (49,11 proc.).

Wkrótce potem media zaczęły informować o nieprawidłowościach związanych z liczeniem głosów w części komisji. Były m.in. przypadki pomyłek polegające na odwrotnym przypisaniu głosów kandydatom (głosy oddane na Rafała Trzaskowskiego zostały przypisane Karolowi Nawrockiemu i odwrotnie).

Niektóre z takich pomyłek zgłaszali sami przedstawiciele obwodowych komisji wyborczych, kiedy tylko zorientowali się, iż je popełnili. Łącznie zarejestrowano ponad 53 tys. protestów wyborczych, a termin na ich składanie upłynął 16 czerwca.

Idź do oryginalnego materiału